Tsipras neprijme dohodu, ak nebude zahŕňať reštrukturalizáciu dlhu

Grécky premiér Alexis Tsipras, archívne foto. Foto: TASR/AP

Atény 6. júna (TASR) - Grécky premiér Alexis Tsipras neprijme dohodu s veriteľmi, ktorá nebude zahŕňať aj sľub o zmiernení dlhu, čo je dlhodobá požiadavka jeho kabinetu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie predsedu gréckej vlády na mimoriadnom zasadaní parlamentu.

Grécki veritelia z eurozóny a Medzinárodný menový fond odolávajú snahe Atén zahrnúť reštrukturalizáciu dlhu do dohody o uvoľnení ďalšej finančnej pomoci. Tsipras tiež povedal, že neprijme nový záchranný program, keď platnosť súčasného 30. júna skončí.

Grécky premiér na úvod svojho prejavu v parlamente označil návrh reforiem a úsporných opatrení, ktorý mu v stredu 3. júna predložili veritelia za absurdný a vyhlásil, že ho nemôže akceptovať. Napriek tomu verí, že sa Aténam nakoniec podarí dohodnúť sa s veriteľmi.

Uviedol tiež, že ho nepríjemne prekvapili, keď Grécku po niekoľkých mesiacoch vyjednávaní predložili nerealistické požiadavky, ako napríklad znižovanie dôchodkov a výrazné zvýšenie dane z pridanej hodnoty.

Tsipras preto zopakoval, že cieľom jeho vlády nie je zhoršovať "sociálnu krízu" obyvateľov. Vláda s takýmto návrhom podľa neho súhlasiť nemôže a domnieva sa, že ani v parlamente nezíska návrh na zdraženie elektriny o 10 % podporu poslancov. A kabinet neupustil ani od svojich predvolebných sľubov, že zmierni reformu pracovného trhu, ktorú zaviedla predchádzajúca vláda, napriek tomu, že veritelia sú proti. Grécko je vraj pripravené aj na jednostranné kroky, ako je obnovenie práva zamestnancov na kolektívnu zmluvu.

Dodal, že cieľom gréckej vlády zostáva reštrukturalizácia dlhu a vyzval veriteľov, aby hľadali riešenie, ktoré bude vychádzať z reality.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.