Andreas Okopenko je predstaviteľ rakúskej literárnej avantgardy

Ilustračná snímka Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Viedeň/Bratislava 27. júna (TASR) - Spisovateľ Andreas Okopenko je predstaviteľ rakúskej literárnej avantgardy. Jeho najväčším literárnym úspechom bola v 70. rokoch 20. storočia vydaná kniha Lexikon-Roman. Od úmrtia spisovateľa uplynie v sobotu 27. júna päť rokov.

Štúdium chémie na viedenskej univerzite zanechal zo zdravotných dôvodov, potom pracoval vo výrobe.

Básnicky debutoval v roku 1949 v literárnom časopise. Od roku 1950 sa vo zvýšenej miere venoval literatúre a stal sa centrálnou postavou viedenského neformálneho literárneho hnutia označovaného ako „viedenská skupina“. Vydával literárny časopis pre avantgardných autorov. V rokoch 1968 až 2010 bol v slobodnom povolaní, žil a tvoril vo Viedni. Ako autor poézie aj prózy získal mnohé literárne uznania. V roku 1998 dostal rakúsku štátnu cenu, v roku 2002 cenu Georga Trakla za poéziu.

Avantgardný spisovateľ sa knihou Lexikon-Roman pokúsil narušiť zvyčajné literárne konvencie. Časti tohto diela sú zoradené v abecednom poriadku, čo čitateľom umožňuje čítať ich v ľubovoľnom poradí a tak si vytvárať individuálny román.

Andreas Okopenko zomrel 27. júna 2010 v rakúskej Viedni vo veku 80 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.