Rada KDH bude hovoriť o voľbách, kandidačnej listine aj o utečencoch

Na snímke nový podpredseda KDH Pavol Zajac (vľavo) počas tlačovej konferencie, archívne foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 27. júna (TASR) - Rada KDH dnes bude hovoriť o parlamentných voľbách, kľúči na zostavenie kandidačnej listiny aj o utečencoch. Zároveň má doplniť člena predsedníctva hnutia. Miesto sa uvoľnilo po tom, ako sa ho vzdal Marián Kvasnička. Rada KDH bude rokovať v Žiari nad Hronom.

Kvasničku by mohla v predsedníctve nahradiť europoslankyňa Anna Záborská. Zatiaľ je jediná kandidátka. Záborská by mala byť priechodná pre to, že je z Trenčianskeho kraja ako Kvasnička, a tiež by vďaka nej mohlo byť predsedníctvo viac prepojené na europarlament. Kvasnička sa vzdal miesta v predsedníctve po tom, čo vo voľbe šéfa NKÚ navrhol vlastnú kandidátku Henrietu Crkoňovú a nepodporil spoločného kandidáta pravice Maroša Žilinku.

Pokiaľ ide o voľby a kandidačnú listinu, Rada KDH by mala riešiť kľúč na zostavenie kandidátky. Kľúč má priniesť omladenie kandidačnej listiny. "V prvej desiatke by sme mali mať minimálne troch alebo štyroch nových ľudí. Máme nových podpredsedov, ktorí by mali byť v prvej osmičke," uviedol pre TASR podpredseda KDH Pavol Zajac.

Na čele kandidačnej listiny by mal stáť predseda hnutia Ján Figeľ a nasledovať by mali podpredsedovia. Po nich by mali ísť lídri krajských rád. Ďalšie miesta by podľa Zajaca mohlo navrhovať predsedníctvo hnutia. Pri zostavovaní od 20. miesta by mali byť zohľadnené výsledky z krajov. Na kandidátke by sa mohli objaviť aj nestraníci, napríklad Alojz Hlina, ktorý už skôr nevylúčil, že by za KDH mohol kandidovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.