V Bratislave možno platiť novou elektronickou lokálnou menou

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 29. júna (TASR) - Po anglickom Bristole je Bratislava od dnes druhým európskym mestom, kde miestni ľudia môžu platiť elektronickou lokálnou menou. „Som si istý, že Bratislavčania si ju obľúbia tiež a rozšírime ju neskôr do ďalších miest," hovorí riaditeľ organizácie Živica Juraj Hipš. E-živec je elektronickou alternatívou k papierovému Bratislavskému živcu, ktorý funguje od apríla 2014.

Platba e-živcami je jednoduchá. "Užívatelia si musia vytvoriť svoj účet, stiahnuť aplikáciu do svojho mobilu a nakúpiť si e-živce. Potom v obchode jednoducho zaplatia priložením mobilu k mobilu obchodníka cez NFC ak majú moderné telefóny. V prípade starších smartfónov si platbu môžu odovzdať prostredníctvom naskenovania QR kódu alebo zadania kódu z elektronickej účtenky," priblížil Igor Hornák zo spoločnosti Factory 4 Solutions, ktorá projekt technicky realizuje.

Bratislavské živce platia v 40 prevádzkach, za elektronické živce je možné nakupovať v štyroch pilotných vybraných prevádzkach. Výmenou e-živcov sa podporuje aj Komunitný fond lokálnej meny, ktorý zriadila Živica v spolupráci s dm drogerie markt a Nadáciou Pontis. Za každý jeden vymenený živec daruje dm drogerie markt do fondu desať centov. Z fondu sa bude financovať revitalizácia námestia pred Starou tržnicou v Bratislave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.