Predstaviteľ al-Káidy: Bojovníci Islamského štátu sa nedostanú do raja

Tureckí zdravotníci vezú zranenú osobu po príchode zo sýrskeho mestá Kobané po útoku militantov skupiny Islamský štát (IS) v Surucu pri hranici so Sýriou 25. júna 2015. Militanti extrémistickej skupiny Islamský štát (IS) podnikli dnes nečakaný útok na sýrske mesto Kobané na hranici s Tureckom. Pri najmenej troch samovražedných útokoch a bojoch medzi príslušníkmi najtvrdšieho jadra IS a kurdskými milíciami zomrelo najmenej 49 ľudí. Foto: TASR/AP

Washington 29. júna (TASR) - Bojovníci Islamského štátu (IS) sa po smrti nedostanú do raja kvôli ukrutnostiam, ktoré páchajú na moslimskom obyvateľstve. Vyhlásil to bývalý popredný predstaviteľ al-Káidy, ktorého citovala americká televízia ABC News.

"Nikto nemôže poprieť vojenskú silu a zdatnosť skupiny Islamský štát, avšak zločiny, ktoré pácha na moslimoch, nemožno prehliadnuť ani časom opomenúť, pretože v islame nejestvuje doba premlčanosti," uviedol v nedávnom vydaní internetového časopisu al-Káidy Ádam Jahjá Ghadan (v anglickom prepise Adam Yahiye Gadahn), donedávna šéf mediálnej kampane tejto teroristickej siete.

Ghadan, pôvodným menom Adam Pearlman, vyrástol v Kalifornii v židovsko-kresťanskej rodine, v mladosti však konvertoval na islam a pridal sa k organizácii al-Káida. Následne odišiel do Pakistanu, kde pôsobil ako tlmočník, hovorca a mediálny poradca al-Káidy.

V januári tohto roku zahynul pri americkom nálete na tábor al-Káidy v Pakistane neďaleko afganských hraníc.

Al-Káida teraz zverejnila dlhý, vyše 80-stranový rozhovor s Ghadanom, ktorý podľa expertov pravdepodobne vznikol vlani na jeseň. Väčšina interview je venovaná kritike skupiny Islamský štát, s ktorou al-Káida súperí o vedúcu úlohu v globálnom džiháde.

Ghadan v rozhovore varoval bojovníkov Islamského štátu, že na druhom svete čaká prísny trest na každého, kto pácha násilnosti na moslimoch, kto vyzýva na ich páchanie alebo kto ich ospravedlňuje a zatvára pred nimi oči.

"Útlak každého druhu je zlý a na jeho pôvodcov čaká v súdny deň temnota. Moslimská obec veriacich nie je videohra, je to reálny život s reálnymi dôsledkami, na tomto svete aj v budúcom živote," vyhlásil Ghadan. V tom istom rozhovore však zároveň vyzýva moslimov na útoky voči Spojeným štátom a ich "križiackym spojencom".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.