BIS vidí veľké riziko v súčasnej peňažnej politike centrálných bánk

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 29. júna (TASR) - Banka pre medzinárodné platby (Bank for International Settlements, BIS) vydala v nedeľu (28. 6.) vážne varovanie, že krehká svetová ekonomika je veľmi závislá od peňažnej politiky, ktorá podporuje dopyt a chýba viac tlaku na pokračovanie v štrukturálnych reformách. Informuje o tom portál Wall Street Journal (WSJ).

Vo výročnej správe BIS, ktorá je centrálnou bankou centrálnych bánk, sa zdôrazňuje, že v dennom rozhodovaní centrálnych bankárov treba brať väčší ohľad na finančnú stabilitu a nemožno sa nadmieru zameriavať len na úroveň inflácie. Upozorňuje, že záplava lacných peňazí vyvoláva prudký vzostup dopytu a pravdepodobne povedie k nepriaznivým ekonomickým dôsledkom.

V správe sa tvrdí, že sa peňažná politika už dlho uprednostňuje. BIS, ktorá sídli vo švajčiarskom Bazileji, vydáva varovanie na túto tému už niekoľko rokov, ale jej rady sa neberú dostatočne do úvahy. Pred rokom mnohí analytici predpokladali, že sa americký Fed a Anglická banka po raste ekonomík oboch krajín už rozhodnúť zvýšiť základné úrokové sadzby. Nestalo sa tak.

Začiatok cyklu obmedzovania prílevu lacných peňazí do ekonomiky sa však odložil na neskoršie obdobie po nepriaznivých správach z ekonomiky a informáciách o pretrvávajúcej nízkej inflácii. Ekonómovia však odhadujú, že Fed zvýši úrokové sadzby v septembri.

Mimochodom, niektoré centrálne banky uvoľňujú svoju peňažnú politiku ešte viac. Európska centrálna banka (ECB) v marci ohlásila, že dá do obehu viac ako jeden bilión eur. Centrálne banky Švajčiarska, Dánska a Švédska zatlačili úroky na bankové vklady hlboko do mínusového pásma.

Také nízke úrokové sadzby sú bežne symptómom veľkej slabosti, a to napriek pokroku, ktorý sa dosiahol po finančnej kríze z konca minulého desaťročia.

Nízke úrokové sadzby skôr vytvárajú predpoklady k destabilizácii finančných trhov, podporujú rast dlhov a oslabujú možnosti ekonomického rastu. V správe sa konštatuje, že nízke úrokové sadzby smerujú k nízkym prírastkom ekonomiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.