Odsúdili muža, ktorý ako nositeľ HIV mal sex s ďalšími osobami

Foto: Hivpomoc.sk

Bratislava 30. júna (TASR) – Richard R., ktorý ako nositeľ smrteľného ochorenia HIV vykonával nechránený styk s ďalšími osobami, vrátane maloletej, nakoniec za mreže nepôjde. Okresný súd Bratislava IV mu dnes uložil trojročný trest s podmienečným odkladom na skúšobnú lehotu tri roky. Obžalovanému, ktorý na pojednávaní doznal vinu, pôvodne hrozil trest odňatia slobody v trvaní 7 až 12 rokov. Rozhodnutie nie je právoplatné, odvolal sa prokurátor.

Vzhľadom na charakter prejednávanej veci dnes sudca konal s vylúčením verejnosti. Uviedol však, že môže byť prítomná pri vyhlásení rozsudku.

Prokurátor obžaloval Richarda R. zo zločinu ohrozovania vírusom ľudskej imunodeficiencie.

„Ukladaný trest by bol drakonický, minul by sa akémukoľvek výchovnému účinku. Po prepustení by riziko nákazy nepominulo, ale existovalo by aj po výkone trestu. Bola by to len zbytočná represia voči obžalovanému,“ uviedol dnes okrem iného sudca. Súd však videl v prípade viaceré poľahčujúce okolnosti. Obžalovaný sa priznal, napomáhal objasneniu trestného činu a viedol riadny život. Richard R. musí zároveň pravidelne navštevovať lekára a vyvarovať sa nechráneného sexuálneho styku.

Obžalovaný strávil vo väzbe takmer sedem mesiacov, približne pred dvoma mesiacmi sa však dostal z väzby na slobodu. „Zo spisového materiálu, z výpovede svedka, zistení znalca vyplýva, že u obvineného je jeho ochorenie pod kontrolou, hladina vírusu jeho krvi ukazovala hodnotu menej ako 40, čo sa z lekárskeho hľadiska hodnotí ako potlačená infekcia vírusom HIV, obvinený užíva lieky, pravidelne navštevuje lekára, môže sa dožiť vysokého veku a aj splodiť zdravé dieťa,“ odôvodňoval sudca prepustenie obžalovaného z väzby na slobodu v rozhodnutí z apríla tohto roka, ktoré si TASR vyžiadala na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Prokuratúra však v sťažnosti voči rozhodnutiu o prepustení z väzby na slobodu poukázala okrem iného na závery znaleckého posudku z odvetvia psychológie, z ktorých podľa nej vyplýva, že u obvineného chýba akýkoľvek náhľad na rizikovosť vlastného konania. „V kontexte racionalizácií si upravuje fakty tak, aby vyznievali v jeho prospech, respektíve v prospech záujmov pokračovať v nechránenom styku s rôznymi osobami, ktoré nebude informovať o možnosti nákazy, lebo buď táto možnosť nákazy neexistuje, alebo si to podľa neho zaslúžia, lebo sa nedokážu správať zodpovedne,“ uviedla prokurátorka. S maloletou poškodenou udržiaval vzťah pre uspokojovanie sexuálneho pudu, hoci popri tom vyhľadával aj ďalšie homosexuálne kontakty.

O sťažnosti rozhodoval bratislavský Krajský súd, ktorý však sťažnosti prokurátorky nevyhovel.

Podľa informácií TASR zvažovala Generálna prokuratúra SR v otázke prepustenia z väzby obžalovaného na slobodu podanie mimoriadneho dovolania, jej stanovisko však TASR doteraz nedostala.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.