Bulharsko oznámilo, že na projekty z EFSI poskytne 100 miliónov eur

Policajti hliadkujú pred sídlom Európskej komisie Foto: TASR/AP

Brusel 30. júna (TASR) - Európska komisia (EK) dnes potvrdila, že Bulharsko sa chce sumou 100 miliónov eur zúčastniť na projektoch financovaných prostredníctvom Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI).

Investičný plán pre Európu predsedu EK Jeana-Clauda Junckera, v celkovom objeme 315 miliárd eur, má viesť k oživeniu európskej ekonomiky a podpore projektov s pridanou európskou hodnotou.

Príspevok bude vykonaný prostredníctvom spolufinancovania projektov schválených Bulharskou rozvojovou bankou. Bulharsko je v poradí už ôsmy členský štát EÚ - po Nemecku, Španielsku, Francúzsku, Taliansku, Luxembursku, Poľsku a Slovensku, ktorý oznámil ochotu finančne prispieť do EFSI ešte predtým, ako tento fond bude uvedený do prevádzky.

Podpredseda EK zodpovedný za zamestnanosť, rast, investície a konkurencieschopnosť Jyrki Katainen privítal finančnú injekciu bulharskej strany vo výške 100 miliónov eur.

"Mal som veľmi dobré rokovania s bulharským premiérom Bojkom Borisovom v Sofii na začiatku tohto roka o tom, ako by mohlo Bulharsko profitovať z investičného plánu. Čoskoro sa dočkáme konkrétnych účinkov jeho implementácie," skonštatoval Katainen.

Koncom mája (28.5), len štyri a pol mesiaca po tom, čo EK prijala príslušný legislatívny návrh, aj poslanci Európskeho parlamentu odobrili politickú dohodu o nariadení o EFSI. Ešte predtým, 10. marca, túto iniciatívu jednomyseľne schválili členské štáty. Ministri financií EÚ nakoniec dohodu prijali na zasadnutí 19. júna a Európsky parlament ju odhlasoval na plenárnom zasadnutí 24. júna. To umožnilo, aby EFSI bol v prevádzke od septembra tohto roku, tak, ako sa plánovalo.

Európska investičná banka (EIB), ktorá ako partner EK bude garantom financovania vybraných projektov, už oznámila niekoľko projektov, ktoré budú predfinancované v rámci investičného plánu pre Európu.

Začiatkom júna Slovensko oznámilo, že jeho príspevok pre EFSI bude vo výške 400 miliónov eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.