Prvým riaditeľom Fondu na podporu umenia je Jozef Kovalčik

Ministerstvo kultúry Foto: TASR

Bratislava 30. júna (TASR) - Prvým riaditeľom Fondu na podporu umenia sa od 1. júla stane Jozef Kovalčik. Rozhodla o tom rada fondu po výberovom konaní. TASR o tom dnes informoval referát styku s médiami Ministerstva kultúry SR.

Riaditeľ je výkonným orgánom fondu. Na základe odporúčaní odborných komisií rozhoduje o poskytnutí finančných prostriedkov úspešným žiadateľom, rade predkladá návrh zásad a priorít podpornej činnosti fondu na konkrétne obdobie a rovnako návrhy na vymenovanie a odvolanie členov odborných komisií.

Kovalčik pôsobil naposledy ako prorektor pre štúdium Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vyštudoval filozofiu a estetiku, na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave bol aj vedúcim Sekcie vizuálnych a kultúrnych štúdií.

Fond na podporu umenia je nová verejnoprávna inštitúcia, ktorá nahrádza významnú časť dotačného systému ministerstva kultúry. Na podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu použije dotácie nielen z rozpočtu ministerstva vo výške desať miliónov eur, ale aj z osobitného príspevku z odvodov prevádzkovateľov hazardných hier, ktorí ich uhradia do štátneho rozpočtu. Malo by ísť o ďalších desať miliónov eur. Prvé výzvy na podporu kultúrnych aktivít zverejní fond na jeseň tohto roka.

Deviatich členov rady vymenoval minister kultúry Marek Maďarič koncom marca. Tí za predsedu zvolili v tajnom hlasovaní spomedzi svojich radov Petra Michaloviča.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.