SR už má východiská pre prípravu programu predsedníckeho tria v EÚ

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák, predseda vlády SR Robert Fico a riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš, archívne foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 1. júla (TASR) - Slovensko vytvorí spolu s Holandskom a Maltou od 1. januára 2016 do 30. júna 2017 predsednícke trio a preberie zodpovednosť za manažovanie práce jednej z hlavných inštitúcií Európskej únie - Rady EÚ, ktorá v súčasnosti reprezentuje 28 členských štátov. V rámci tria bude Slovensko historicky prvýkrát predsedať Rade EÚ v druhom polroku 2016.

V tejto súvislosti dnes vláda schválila východiská 18-mesačného programu nielen pre trio, ale aj pre Slovensko. V podstate ide o mandát od vlády pre ďalšie rokovania s Holandskom a Maltou a inštitúciami EÚ.

Program tria bude formálne schválený členskými krajinami EÚ v decembri 2015. Prijatie programu slovenského predsedníctva sa predpokladá v júni budúceho roka na úrovni domácej exekutívy. Program každého predsedníctva vychádza v prevažnej miere z aktuálnej agendy inštitúcií EÚ. V rámci nej si však môže predsednícka krajina zadefinovať priority - teda buď urýchli, alebo spomalí rokovania k jednotlivým legislatívnym aktom. Zvyšok programu môže odrážať špecifickú národnú víziu, ktorá odzrkadľuje odbornú výbavu danej krajiny a má pridanú hodnotu pre celú EÚ.

Okrem toho musí rátať s nepredvídateľnými udalosťami, na ktoré treba reagovať, ako sú vojnové konflikty, teroristické útoky, prírodné katastrofy, krízy v hospodárskej či energetickej oblasti.

Slovenské predsedníctvo podľa ministerstva zahraničných vecí pravdepodobne ovplyvní vyjednávanie o reforme EÚ súvisiace s referendom vo Veľkej Británii o jeho zotrvaní v únii. "Do úvahy berieme i fakt, že Európska komisia v danom čase vstúpi do polovice svojho mandátu a na rokovanie Rady EÚ bude predkladať množstvo legislatívnych a nelegislatívnych návrhov. Z inštitucionálneho hľadiska môže byť aktuálnou témou i voľba, prípadne znovuzvolenie súčasného predsedu Európskej rady Donalda Tuska na druhé 2,5-ročné funkčné obdobie," pripomína MZV.

Krajiny tria sa zhodli na inovatívnom prístupe k spoločnému programu, ktorý má byť krátkym dokumentom politického a strategického charakteru. Sústredí sa na päť priorít Strategického programu pre úniu v časoch zmien. Tými sú zamestnanosť, rast, konkurencieschopnosť; únia chrániaca všetkých občanov; energetická únia s pokrokovou klimatickou politikou; sloboda, bezpečnosť a spravodlivosť; únia ako silný globálny hráč.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.