Odsúdení vodcovia Červených Kmérov sa odvolali voči verdiktu

Bývalý hlavný predstaviteľ režimu Červených Kmérov v Kambodži Khieu Samphan, archívne foto Foto: TASR/AP Photo

Phnom Pénh 2. júla (TASR) - Dvaja poslední žijúci vodcovia bývalého kambodžského režimu Červených Kmérov sa odvolali voči verdiktu súdu, ktorý im udelil doživotné väzenské tresty. Nuon Čea a Khieu Samphan boli vlani odsúdení za zločiny spáchané počas evakuácie mesta Phnom Pénh a núteného presídľovania obyvateľstva v roku 1975.

Riaditeľ Kambodžského dokumentačného strediska Juk Čhang uviedol, že hoci je zrušenie verdiktu nepravdepodobné, ide o nevyhnutný justičný krok. "Ako obeť Červených Kmérov musím povedať, že je dôležité, aby títo ľudia zostali vo väzení až do svojej smrti," uviedol Čhang, ktorého slová dnes citovala agentúra DPA.

Osobitný kambodžský súdny tribunál pod záštitou OSN vlani v auguste odsúdil oboch mužov na doživotie za zločiny proti ľudskosti spáchané počas kmérskej genocídy. Obaja trvajú na svojej nevine a vo svojich odvolaniach uvádzajú stovky dôvodov, pre ktoré by ich mal súd oslobodiť. Odvolacie konanie sa dnes oficiálne začalo súdnym pojednávaním za prítomnosti oboch odsúdených.

Khieu Samphan (83) bol v rokoch 1976-79 hlavou štátu Kampučia, ako vtedy znel názov krajiny. Nuon Čea (88) zastával post zástupcu tajomníka a hlavného ideológa Komunistickej strany Kampučie. Proces s oboma bývalými lídrami Červených Kmérov sa začal ešte v roku 2011. Vodca tejto ultraľavicovej organizácie Pol Pot zomrel v roku 1997.

Režim Červených Kmérov je zodpovedný za smrť takmer dvoch miliónov ľudí, ktorí zomreli následkom hladu, nadmernej práce alebo popráv. Režim ideologicky vychádzal zo stalinizmu a maoizmu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.