Grécki voliči sú v prípade referenda rozdelení takmer na polovicu

Situácia v Grécku Foto: TASR/AP/Giannis Papanikos

Atény 2. júla (TASR) - Grécki voliči sú rozdelení už na dva takmer rovnaké tábory. Podľa najnovšieho prieskumu počet ľudí, ktorí zvažujú, že o tri dni v referende budú hlasovať za prijatie podmienok záchranného programu je dokonca vyšší, ako počet odporcov. Informovala o tom agentúra Bloomberg s odvolaním sa na prieskum spoločnosti GPO pre euro2day.gr.

Z výsledkov tejto ankety vyplýva, že až 47 % opýtaných sa prikláňa k odpovedi Áno, čo znamená súhlas s reformami a úspornými opatreniami, ktoré sú podmienkou záchranného programu.

A Nie reformám, ako radí ľuďom vláda, sa chystá zaškrtnúť 43 % respondentov.

Grécke banky sú už štvrtý deň zatvorené a v gréckych médiách sa objavili špekulácie, že banky môžu "zhabať" vklady, aby posilnili svoje financie.

Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ ponechala program núdzového financovania gréckych bánk ELA bez zmeny, aj keď grécka vláda nezaplatila Medzinárodnému menovému fondu júnovú splátku z úveru. Ale ECB nevyhovela žiadosti gréckej vlády o zvýšenie programu ELA a ponechala ho na úrovni 89 miliárd eur.

Grécky premiér Alexis Tsipras v stredu (1.7.) vo svojom príhovore v televízii vyzval voličov, aby podmienky veriteľov odmietli. Uviedol, že to posilní jeho pozíciu pri rokovaniach.

Príspevok z Twitteru gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa Foto: twitter.com

"V pondelok (6.7.) po referende bude grécka vláda za rokovacím stolom s lepšími podmienkami pre grécky národ," uviedol na sociálnej sieti Twitter a dodal, že verdikt ľudu je oveľa silnejší ako vôľa vlády.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.