Režisér seriálu Vivat Beňovský Igor Ciel zomrel pred 5 rokmi

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 4. júla (TASR) – Filmový a divadelný režisér a pedagóg Igor Ciel zomrel 4. júla 2010.

Jeho najznámejším režijným počinom je dobrodružno-historický seriál Vivat Beňovský o slovenskom rodákovi, cestovateľovi a madagaskarskom kráľovi z 18. storočia, ktorého stvárnil Jozef Adamovič.

Igor Ciel sa narodil 13. apríla 1931 v Rožňave. Počas štúdia réžie na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave absolvoval študijný pobyt v ruskej Moskve, kde si obohatil svoje divadelné vedomosti od popredných umelcov. V rokoch 1956 až 1958 bol režisérom aj riaditeľom vo zvolenskom Divadle Jozefa Gregora Tajovského, neskôr riadil divadlo v Nitre, kde aj režíroval a od roku 1966 pracoval v Bratislave v Československej televízii. Od roku 1962 pôsobil na Divadelnej fakulte VŠMU a keď v roku 1974 otvorili Katedru filmovej a televíznej tvorby, stal sa jej vedúcim.

Režijne sa podieľal na vzniku desiatok inscenácií, televíznych filmov či seriálov, ktoré sa uchovali v archíve Slovenskej televízie. Cielova bohatá tvorba zahŕňa napríklad drámu Koniec a začiatok (1968), trojdielny televízny film o svetoznámom vedcovi Louis Pasteur (1977), rodinný seriál Okná dokorán (1986) alebo televíznu snímku o potrebe ľudského šťastia a jeho hľadaní Ulička stratených snov (1985). Uznanie a popularitu si získal za šesťdielnu televíznu adaptáciu podľa predlohy Alexandra Dumasa s názvom Parížski mohykáni (1971). Jeho najznámejším dielom je však dobrodružno-historický seriál Vivat Beňovský (1975). Najnákladnejší slovenský seriál zo 70. rokov 20. storočia v hlavnej úlohe s vynikajúcim Jozefom Adamovičom mal úspech aj v zahraničí.

V 90. rokoch minulého storočia bol Igor Ciel členom Rady STV a v roku 1993 jej predsedom. Ako herec sa predstavil po boku Ladislava Chudíka či Gustáva Valacha vo filme Posledný návrat (1958). Zomrel po dlhej chorobe 4. júla 2010 v Bratislave vo veku 79 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.