Premiér navšítvil Poľsko kvôli projektu v rámci vojenskej spolupráce

Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (vpravo) a poľská premiérka Ewa Kopaczowa (vľavo), archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 3. júla (TASR) – Spoločná výroba bojového vozidla je cieľom dnešnej pracovnej cesty predsedu vlády SR Roberta Fica v Poľsku. V Siemianowiciach podpíše s poľskou premiérkou Ewou Kopaczowou za účasti ministrov obrany oboch krajín zámer k spoločnému projektu v oblasti vojenskej spolupráce.

Poľsko-slovenské kolesové bojové vozidlo pechoty Rosomak - Scipio 8x8 má byť podľa oficiálnej informácie úradu vlády určené nielen na slovenský a poľský trh, ale i na trhy tretích krajín. Spolupráca by sa mala týkať i generálnych opráv húfnic DANA na základe know-how, ktoré vlastní Slovenská republika.

Fico si s poľskou partnerkou prezrú výrobné priestory firmy Rosomak v Siemianowiciach, kde spoločný zámer podpíšu. Cesta by mala súvisieť s pokračovaním obnovy slovenskej armády. Minister obrany Martin Glváč nedávno v médiách avizoval, že Slovensko chce do konca roka nakúpiť nové osemkolesové obrnené vozidlá.

Glváč pritom avizoval záujem o poľské vozidlá Rosomak. Nákup však podmienil zapojenosťou slovenských firiem do projektu. Počet ani konfiguráciu vozov nespresnil. Denník N informoval, že by mohlo ísť o dodávku 30 kusov. Obrnené vozy by mali slúžiť pre nový útvar v rámci ozbrojených síl z názvom ISTAR určený aj pre medzinárodné operácie.

Na medzinárodnom veľtrhu obrannej a bezpečnostnej techniky IDET 2015, ktorý sa uskutočnil v máji v Brne, bolo predstavené nové kolesové vozidlo Scipio postavené na platforme poľského kolesového transportéra Rosomak so slovenskou bojovou bezposádkovou vežou Turra 30 z produkcie spoločnosti EVPÚ Defence. Podľa českých Armádních novin je pravdepodobné, že Slovensko nakúpi vozy v tejto konfigurácii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.