Minimálny dôchodok a vyrovnávací príspevok má iný dátum účinnosti

Sociálna poisťovňa Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 16. júla (TASR) - V súvislosti s mnohými otázkami verejnosti v Informačno-poradenskom centre o minimálnom dôchodku a súčasnom riešení vyrovnávacieho príspevku Sociálna poisťovňa upozorňuje, že novela zákona o sociálnom poistení zaviedla tieto dva inštitúty s rôznym dátumom účinnosti.

Minimálny dôchodok nadobudol účinnosť od 1. júla 2015 a vyrovnávací príplatok nadobudne účinnosť od 1. januára 2016. Od uvedených dátumov je Sociálna poisťovňa povinná aplikovať ustanovenia novely zákona, neznamená to však, že poisťovňa rozhodne o minimálnom dôchodku už v júli 2015 alebo o vyrovnávacom príplatku 1. januára 2016.

Sociálna poisťovňa má podľa zákona povinnosť rozhodnúť o minimálnom dôchodku do 60 dní od preukázania rozhodujúcich skutočností, teda od vrátenia úplne vyplnenej výzvy, ktorú bude zasielať poberateľom dôchodkov koncom augusta 2015.

Rozhodnutie o vyrovnávacom príplatku, ktorého účelom je kompenzovať negatívne dôsledky rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky na dôchodky niektorých poistencov, bude vydané v zásade do 60 dní od začatia konania, teda od podania žiadosti o priznanie vyrovnávacieho príplatku s tým, že vyrovnávací príspevok bude možné priznať pri splnení zákonných podmienok najskôr od 1. januára 2016. Dôvodom rozdielneho nadobudnutia účinnosti je to, že nárok na minimálny dôchodok a vyrovnávací príplatok sa budú vzájomne ovplyvňovať.

TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.