Ekofarmári sa registrujú na úrade, ktorý ich raz ročne kontroluje

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 18. júla (TASR) – Farmári, ktorí majú záujem na Slovensku pestovať ekoplodiny alebo chovať domáce zvieratá v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby, sa musia zaregistrovať na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom v Bratislave, na odbore životného prostredia a ekologického poľnohospodárstva.

"Dostanú od nás registračné číslo a stanú sa ekologickými prevádzkovateľmi. Do 30 dní uzavrú s ústavom zmluvu o výkone kontroly oprávnenou inšpekčnou organizáciou, ktorá u nich vykonáva povinné ročné kontroly a vystavuje certifikáty o biokvalite alebo kvalite z obdobia konverzie," objasnila riaditeľka odboru životného prostredia a ekologického poľnohospodárstva Juliana Schlosserová. Ekologickým prevádzkovateľom sa stáva v momente registrácie, žiadne povolenia k tomu nie sú potrebné. Úrad ho nezaregistruje jedine v prípade, že mu nepredloží všetky potrebné zákonom predpísané dokumenty. Toto sa však podľa riaditeľky odboru nestáva. "Len keď si sám farmár rozmyslí a ústavu nedodá potrebné dokumenty," doplnila Schlosserová.

Biofarmárčenie sa na Slovensku orientuje najmä na obilniny, populárna sa stáva špalda, ale aj na kŕmne suroviny. Ekochov je zameraný na ovce a hovädzí dobytok. Malé prevádzkarne sa orientujú na výrobu mliečnych výrobkov, na čaje a na mlynské produkty. Produkty ekologickej poľnohospodárskej výroby sa využívajú aj ako suroviny pre krmivá ekologickej poľnohospodárskej výroby, pre chov zvierat v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby. Tiež ako suroviny alebo zložky do biopotravín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.