Protimoslimskí nacionalisti sa stretli v potýčkach s antirasistami

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Sydney 18. júla (TASR) - Austrálski nacionalisti protestujúci proti islamu sa dnes v uliciach mesta Melbourne zrazili so skupinkami protirasistických demonštrantov, píše agentúra DPA.

Vyše 50 stúpencov organizácie nazývanej Reclaim Australia sa spojilo s 200 ultrapravicovými priaznivcami Jednotného vlasteneckého frontu (UPF) a žiadalo zastavenie rozmachu islamu v Austrálii.

Demonštranti sa však stretli so 4000 príslušníkmi antirasistických a ľavicových skupín, z ktorých niektorí mali na sebe masky. A aj napriek 800 policajtom, ktorí sa v konských sedlách i pomocou paprikových sprejov snažili obe skupiny oddeliť od seba, došlo k niekoľkým násilným zrážkam.

Organizácia Reclaim Australia vystupuje podľa svojich slov proti "islamizácii" austrálskej spoločnosti, islamskému zvykovému právu šaría, moslimskému ženskému odevu burka a certifikáte o moslimskom rituálnom predpise halál, ktoré sa v Austrálii už od roku 1974 vzťahuje na väčšinu predávaného mäsa.

Reclaim Australia zorganizovala podobné protesty vo väčších i menších mestách Austrálie už aj v apríli tohto roka; z nich najväčší bol práve v Melbourne, druhom najväčšom meste krajiny. Pri týchto akciách došlo takisto k zrážkam s protirasisticky zameranými skupinami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.