Ekonomika eurozóny pokračovala v júli v raste

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Berlín 24. júla (TASR) - Ekonomika eurozóny pokračovala v júli v raste, ktorého tempo sa však mierne spomalilo. Informovali o tom agentúra Reuters a RTTNews.

"Eurozóna expandovala v júli, tempo sa mierne spomalilo, avšak tempo rastu bolo opäť jedno z najvyšších za uplynulé štyri roky," uviedla spoločnosť Markit Economics.

Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahŕňa priemysel aj sektor služieb, klesol v júli na 53,7 bodu zo 4-ročného maxima 54,2 bodu v júni. Index však aj napriek zníženiu zostal nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej nárastu. Experti počítali s poklesom len na 54 bodov.

"Aj napriek turbulenciám v súvislosti s gréckou dlhovou krízou rast ekonomiky eurozóny stratil v júli dynamiku len mierne," uviedol hlavný ekonóm Markit Chris Williamson. "Prieskum signalizuje, že ekonomika v 2. kvartáli vzrástla o 0,4 % a že si toto tempo udržala aj na začiatku tretieho štvrťroka," dodal Williamson.

Júlová úroveň indexu je šiesta najvyššia od polovice roka 2011. Tempo rastu sa spomalilo v sektore služieb aj vo výrobnom sektore. PMI pre sektor služieb sa znížil v júli na 53,8 bodu z 54,4 bodu v júni pri očakávaných 54,2 bodu. PMI pre výrobný sektor klesol na 52,2 bodu z 52,5 bodu, pričom ekonómovia počítali so stagnáciou indexu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.