Andrej Kiska dal zelenú novým pravidlám kultúrno-osvetovej činnosti

Andrej Kiska, archívne foto Foto: FOTO TASR/Michal Svítok

Bratislava 24. júla (TASR) - Kultúrno-osvetová činnosť dostane od septembra nové pravidlá. Prezident SR Andrej Kiska totiž podpísal nový zákon o kultúrno-osvetovej činnosti. Nahradí doterajší legislatívny predpis o osvetovej činnosti.

Zriaďovateľom alebo zakladateľom kultúrno-osvetového zariadenia môže byť podľa zákona ústredný orgán štátnej správy, samosprávny kraj alebo obec. Ministerstvo kultúry zriaďuje Národné osvetové centrum v Bratislave s celoslovenskou pôsobnosťou so všeobecným zameraním a Slovenskú ústrednú hvezdáreň v Hurbanove so špecializovaným zameraním.

Zákon zavádza evidenciu kultúrno-osvetovej činnosti na krajskej a celoslovenskej úrovni. Jej cieľom je mapovanie takýchto zariadení, hvezdární a planetárií, jednotlivcov a kolektívov z oblasti záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby, ktorí aktívne participujú na rozvoji miestnej a regionálnej kultúry.

V súčasnosti podobné evidencie vedú kultúrno-osvetové zariadenia. Chýba im však jednotná metodika a jednoznačne určená zodpovednosť. Legislatívna norma zavedie systém evidencie, určí zodpovedné subjekty, spôsob a rozsah zberu dát.

Zákon sa prioritne sústreďuje najmä na nehmotné kultúrne dedičstvo, neformálne vzdelávanie, neprofesionálnu umeleckú tvorbu, záujmovú umeleckú činnosť a definíciu činnosti kultúrno-osvetových zariadení v týchto oblastiach.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.