Guľa vyzdvihol tím za heroický výkon: Teraz je prioritou zdravie

Na snímke futbalisti Žiliny pózujú pre skupinovú fotografiu pred odvetou 2. predkola Európskej ligy vo futbale MŠK Žilina - Dacia Kišiňov v Žiline 23. júla 2015. Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Žilina 24. júla (TASR) - Futbalisti MŠK Žilina absolvovali vo štvrtok náročnú skúšku. Zmietaní zdravotnými ťažkosťami sa postavili proti Dacii Kišiňov a po víťazstvách 4:2 doma a predtým 2:1 vonku postúpili už do 3. predkola tohtoročnej edície Európskej ligy. Tréner Adrián Guľa vyzdvihol výkon svojich zverencov, ktorí v nelichotivej situácii navyše nemajú ani veľa času na potrebnú regeneráciu. Už v nedeľu ich čaká súboj v Zlatých Moravciach a budúci štvrtok aj úvodné stretnutie ďalšieho kola EL proti FC Vorskla Poltava.

Žilinčania majú za sebou náročný týždeň. Po návrate z úvodného duelu v Kišiňove ich prepadla žalúdočná viróza, pre ktorú napokon museli odložiť duel prvého fortunaligového kola v Podbrezovej. Po niekoľkých dňoch pokoja sa začiatkom týždňa opäť vrátili do tréningového procesu a vo štvrtok po dobrom výkone spečatili svoj postup do 3. predkola. "Ďakujem divákom za pozitívnu energiu a hráčom za to, ako odpracovali tento zápas. Zdolali sme silného súpera. To, že ten nemal rešpekt, nevieme my ovplyvniť. Teším sa z roboty chlapcov, ktorú odviedli a potešili fanúšikov, ktorí nás prišli podporiť," povedal po stretnutí Guľa.

Ambiciózny kormidelník vedel, že jeho zverencov čaká náročný duel. Moldavský vicemajster síce nekládol od úvodu výdatný odpor, ale za stavu 1:0 pre domácich mal v rozpätí troch minút tri čisté gólové šance. Tímovú snahu však po polhodine potopil Jevgenij Lozovij, ktorý najskôr tvrdo atakoval domáceho obrancu Bojana Letiča pri autovej čiare a následný agresívny dohovor smerom k hlavnému arbitrovi ho pripravil o možnosť dohrať stretnutie. Po jeho vylúčení si Žilinčania upevnili vedenie, hoci Dacia vo chvíľkových intervaloch naďalej nepríjemne hrýzla. "Viedli sme 1:0 a vedeli sme, že je to mentálne veľmi zložitá situácia. Oni museli dať tak či onak minimálne dva góly a riskovali. Mali šance, trafili brvno a mohli udrieť aj po štandardnej situácii. Bol to len moment zápasu, pretože vo väčšine stretnutia sme boli lepším, hladnejším a motivovanejším tímom. Ťažkými situáciami rastieme, chlapci to zvládli a o to väčšie sebavedomie získali," dodal Guľa.

Hoci sa "šošonom" podarilo postúpiť po triumfoch 2:1 a 4:2, Dacia pre nich bola oveľa náročnejším súperom ako severoírsky Glentoran z 1. predkola. Najmä v odvete nezostala nič dlžná balkánskemu štýlu hru, do ktorého zakomponovala riadnu porciu tvrdosti. "Čakali sme to od nich a práve preto sme sa snažili hrať rýchlu hru na jeden, dva dotyky," povedal autor tretieho gólu MŠK Michal Škvarka. Zlom v zápase podľa neho nastal v 30. minúte, keď sa z ihriska porúčal Lozovij. "Nám to pomohlo, ale oni si za to môžu sami. Dohrávali súboje a nemuselo to ostať len pri jednej červenej karte."

Štvrté víťazstvo za sebou v tohtoročných predkolách EL kabínu MŠK síce vzpruží, no nevylieči. Žalúdočné ťažkosti v nej pretrvávajú naďalej, aj preto sa tréner Guľa nepozerá ďaleko do budúcnosti. Najbližší súper na európskej scéne z Poltavy ho zatiaľ príliš nezaujíma, dôležitý bude nedeľňajší fortunaligový duel doma so Zlatými Moravcami. "Najbližšia koncentrácia smeruje do kabíny, pretože zdravotné problémy pretrvávajú. Vôbec si možno niektorí nevedia uvedomiť, akú robotu hráči odviedli. V nedeľu ležali na infúziách a o niekoľko dní už odšprintovali 95 minút v náročnom dueli. Moja optika je jasná. Musím zistiť, kto je zdravý, kto má ešte problémy a pripraviť tak mužstvo na nedeľu. Na žiadnu Poltavu ešte nemyslíme. Najskôr zdravotný stav, potom zápas s Moravcami a až potom sa budeme pozerať, čo bude ďalej," dodal kormidelník slovenského vicemajstra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.