Banskobystrický Montmartre mení názov na Festival umenia

Mesto Banská Bystrica. Ilustračné foto. Foto: TASR/Branislav Račko

Banská Bystrica 28. júla (TASR) – Štvrtý ročník Banskobystrického Montmartre skrášli ulice a centrum mesta pod Urpínom aj tento rok, a to od 30. augusta do 4. septembra, ale už pod novým názvom Festival umenia Banská Bystrica – FUBABY 2015. Ako organizátori zdôraznili, bude sa viac orientovať na mesto samotné.

Banskobystričania budú mať možnosť stretnúť umelcov a sledovať, ako pod ich rukami vznikajú umelecké diela, dostanú šancu navštíviť tvorivé dielne, interaktívne semináre a koncerty. Stúpajúca prestíž podujatia je odrazom jedinečnosti výtvarného a sochárskeho stretnutia mnohých tvorcov a aj vďaka tomu festival nadobúda medzinárodný charakter.

"Témou tohtoročného festivalu je konfrontácia historických udalostí, najvýraznejších osobností, fiktívnych postáv a legiend patriacich k dejinám medeného mesta so súčasným životom a osobnosťami Banskej Bystrice. Opäť sme siahli po rodákoch, ktorí v meste pod Urpínom pôsobia alebo sú akýmkoľvek spôsobom s ním prepojení," uviedol jeden z organizátorov festivalu Igor Šimeg.

"Som rád, že aj tento rok bol do kalendára tradičných letných podujatí zaradený umelecký festival. Za posledné roky si našiel svojich obľúbencov medzi mnohými návštevníkmi mesta, ale aj samotnými Banskobystričanmi. Teším sa, že v závere prázdnin bude naše mesto žiť rôznymi druhmi remesiel, tradičným aj moderným umením," doplnil viceprimátor Banskej Bystrice Martin Turčan.

Okrem prezentácie rôznych druhov umenia – sochárstva, maliarstva, 3D street artu či rezbárstva, organizátori ponúknu návštevníkom rôzne štýly hudby a tanca. Na svoje si prídu vyznávači swingu, oldies, rapu, jazzu, šansónov a muzikálov. Najmenším návštevníkom a talentom zo sociálne slabších rodín budú patriť všetky dopoludnia spríjemnené maľovaním, poéziou či sochárstvom.

Podľa magistrátu je tento festival skvelou príležitosťou pre profesionálov, absolventov i študentov. Majú možnosť prezentovať svoje schopnosti v piatich sekciách, a to maliari na cestách, sochári na dlažbe, básnici a hudobníci na ulici, filmári na kopci a ľudia v pohybe.

Špeciálnym projektom 4. ročníka tohto festivalu bude Medená perla na Hrone. Jeho cieľom je vytvoriť maketu Banskej Bystrice. Spoločné dielo z medi a dreva vytvoria dobrovoľníci i profesionáli.

FUBABY je podujatie založené v roku 2011. Počas prvých troch ročníkov pod názvom Banskobystrický Montmartre ho navštívilo takmer 36.000 návštevníkov. Zúčastnilo sa na ňom 169 umelcov z piatich krajín. Výsledkom predchádzajúcich rokov bolo 60 umeleckých diel, 30 koncertov a tri unikátne výstavy diel majstrov zo súkromných zbierok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.