Líbya varuje pred hrozbou chorôb, v kontajneroch sa rozkladá mäso

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Benghází 4. augusta (TASR) - Líbyjské orgány varovali pred vypuknutím chorôb v meste Benghází, kde sa už niekoľko mesiacov rozkladá v uzavretom komerčnom prístave v kontajneroch dovezené mäso. Spolu so zeleninou a mliečnymi výrobkami je uložené v nákladných kontajneroch v prístave od jeho uzavretia v novembri, keď túto oblasť na severovýchode Líbye zasiahli boje, informovala dnes agentúra Reuters.

Benghází, druhé najväčšie líbyjské mesto, je už vyše roka vojnovou zónou - sily verné oficiálnej líbyjskej vláde usídlenej na východe krajiny tam bojujú s islamistickými skupinami. Štyri roky po zvrhnutí bývalého vládcu Muammara Kaddáfího vládne v tejto krajine s bohatými zásobami ropy chaos.

Kontajnery neboli nikdy doručené zákazníkom. Pracovníci prístavu uložili časť ich obsahu vo veľkokapacitných chladničkách, ale tie prestali pre každodenné výpadky elektriny pracovať, vysvetľujú úrady. Zápach z rozkladajúcich sa potravín je taký silný, že ho cítia aj obyvatelia žijúci v okolí prístavu.

"Je tam veľký počet kontajnerov plných kurčiat, mäsa a ďalších potravín," uviedol jeden z pracovníkov zdravotného úradu v Benghází. Varoval, že ak tieto potraviny nebudú zlikvidované, vypuknú choroby.

Boje v Líbyi narušili dodávky obilia a potravín na východ územia štátu a prinútili dovozcov, aby ich dovážali cez Egypt alebo malý prístav Tobruk na východe.

Časť zo skladovacích zariadení pre mäso v Benghází prestala pracovať po tom, čo od nedele nešla 26 hodín elektrina. Hovorca štátnej elektrorozvodnej spoločnosti varoval, že rozvodná sústava je blízko kolapsu, pretože sa jej zamestnanci pre boje nedostanú k niekoľkým poškodeným elektrárňam.

Boje v Benghází sú názorným príkladom chaosu, ktorý vládne v Líbyi, kde ozbrojené skupiny podporujú dve rôzne vlády. Oficiálna vláda sa uchýlila na východ, keď sa metropoly Tripolis zmocnila konkurenčná skupina a zriadila tam svoju vládu.

Obe vlády stoja na čele voľných koalícií bývalých protikaddáfíovských povstalcov. Po jeho zvrhnutí sa rozličné frakcie v Líbyi rozdelili podľa politických, regionálnych a kmeňových línií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.