Krv pri príležitosti rómskeho holokaustu daroval aj Peter Pollák

Na snímke splnomocnenenc vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák prvýkrát v živote daruje krv na hematologicko-transfúznom oddelení v nemocnici v Levoči počas akcie Kvapka rómskej krvi v Levoči 4. augusta 2015. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Levoča 4. augusta (TASR) – Skupinka Rómov zo Spiša dnes prišla darovať krv do nemocnice v Levoči. Rómsku kvapku krvi zorganizoval splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák pri príležitosti rómskeho holokaustu. Splnomocnenec dnes zároveň prvýkrát mohol darovať najvzácnejšiu ľudskú tekutinu. „Ja som doposiaľ nevedel o tom, že môžem krv darovať, keďže v detstve som prekonal žltačku. Pán doktor mi však dnes oznámil, že ak som prekonal žltačku typu A, po istom čase môžem ísť darovať krv. Som rád, že sa dnes môžem pridať k darcom a byť tak príkladom pre ostatných Rómov,“ uviedol pre médiá Pollák.

Okrem neho dnes krv darovali aj ďalší piati Rómovia zo Spišského Hrhova, Dolian, Spišského Štvrtka a Bijacoviec. Traja z nich boli prvodarcovia, dve ženy už skúsenosti s darcovstvom majú. „Mňa nahovorila na to manželka, ktorá už darovala, tak som sa rozhodol pomôcť svojou krvou druhým ľuďom. Trošku som napätý, ale dá sa zvládnuť ten strach,“ konštatoval prvodarca František Pišta zo Spišského Hrhova.

Prvý tohtoročný odber krvi pri príležitosti pripomenutia si rómskeho holokaustu, ktorý pripadá na 1. a 2. augusta, sa konal minulý mesiac v Prešove, kde prišlo darovať túto vzácnu tekutinu 30 mladých ľudí, prevažne Rómov. „Ide v poradí o siedmu akciu v rámci Rómskej kvapky krvi. Dnes sme v Levoči, v stredu 5. augusta budeme v Spišskej Novej Vsi a chceme takto poukázať na to, že Rómovia majú rovnakú krv ako ktokoľvek iný v tejto krajine. Pri holokauste boli objektom zverstiev na začiatku len Rómovia a Židia, potom už aj Slováci a Európania. My musíme zastaviť akýkoľvek extrémizmus už v začiatku a zároveň pomáhať ostatným ľuďom, ktorí krv potrebujú,“ upozornil Pollák s tým, že aj v rómskej komunite sú ľudia, ktorí vytvárajú hodnoty na Slovensku.

Pollák zároveň poďakoval pracovníkom Regionálnej kancelárie Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity v Spišskej Novej Vsi, ktorí pracovali na tom, aby ľudia z rómskych komunít prišli darovať krv. „Prvodarcovia majú veľký problém prekonať strach a obavu z darovania krvi, našťastie sa nám darí čoraz viac a viac ľudí prilákať a ešte radšej som, že tí, čo už raz darovali krv, prídu opäť,“ konštatoval Pollák. Rómska kvapka krvi podľa neho bude pokračovať aj naďalej. Krv, ktorú dnes odobrali darcom, poputuje aj 18-ročnému synovi Jána Ištokoviča z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR, ktorého čaká veľmi náročná operácia chrbta. „Prvýkrát darujeme krv takto cielene človeku, ktorý nás oslovil. Som veľmi rád, že mu môžeme takto pomôcť a prajeme mu skoré uzdravenie,“ dodal Pollák.

Darcov z radov rómskej populácie dnes privítal aj primár hematologicko-transfúzneho oddelenia Nemocnice s poliklinikou Levoča Rastislav Osif. „Máme skúsenosti s darcami z tejto skupiny obyvateľstva, chodievame napríklad do Spišského Hrhova, ale aj tu v Levoči máme svojich darcov, takže sme veľmi radi, že sa táto iniciatíva šíri medzi Rómami,“ uzavrel Osif.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.