Rada Slovenského filmového ústavu má nových členov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 4. augusta (TASR) - Rada Slovenského filmového ústavu (SFÚ) pracuje v novom zložení. V piatok 31. júla zasadala v novej zostave po prvý raz. Má päť členov a do funkcie ich vymenoval minister kultúry (MK) SR Marek Maďarič na základe nového zákona č. 40/2015 Z. z. o audiovízii a o zmene a doplnení niektorých zákonov s účinnosťou od 1. júla 2015.

Rada SFÚ je popri generálnom riaditeľovi hlavným riadiacim orgánom inštitúcie. Dohliada na dodržiavanie poslania a činností vyplývajúcich SFÚ zo zákona o audiovízii. Dohliada tiež na hospodárnosť, efektívnosť a účelnosť nakladania s verejnými prostriedkami ústavu a na nakladanie s majetkom štátu v správe SFÚ. Volí a odvoláva generálneho riaditeľa, schvaľuje dlhodobé plány, návrh rozpočtu a koncepcie rozvoja ústavu. Tvoria ju dvaja štátni zamestnanci ministerstva, jeden odborník za oblasť propagácie a prezentácie audiovízie, jeden odborník za oblasť ochrany a obnovy a sprístupňovania kultúrneho dedičstva a odborník za oblasť vedeckej a výskumnej činnosti.

Nová rada pôsobí v zložení Marta Franková zo sekcie médií, audiovízie a autorského práva MK SR, Helena Würflová zo sekcie ekonomiky MK SR, Peter Michalovič, Ondrej Šulaj a Martin Šulík. Funkčné obdobie člena Rady SFÚ je štvorročné. Generálnym riaditeľom inštitúcie je naďalej Peter Dubecký, ktorý ostáva vo funkcii do konca svojho funkčného obdobia.

Nové zloženie má podľa nového zákona od 1. júla aj Komisia pre audiovizuálne dedičstvo SFÚ. Na základe vymenúvacieho dekrétu ministra kultúry jej členov tvoria Jana Kákošová za RTVS, Marian Urban za nezávislých producentov a odborníci za oblasť ochrany a obnovy kultúrneho dedičstva Peter Csordás a Martin Šmatlák. Komisia je osobitným orgánom pre oblasť ochrany audiovizuálneho dedičstva.

TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.