V Izraeli zadržali najhľadanejšieho židovského teroristu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Jeruzalem 4. augusta (TASR) - Izraelské bezpečnostné zložky v pondelok zadržali vodcu židovskej extrémistickej skupiny Meira Ettingera, ktorého podozrievajú, že bol iniciátorom nedávnych rasisticky motivovaných násilností v krajine. Ettinger dnes predstúpi pred súd, ktorý bude rozhodovať o návrhu na predĺženie jeho vyšetrovacej väzby.

K Ettingerovmu zatknutiu došlo v čase zvýšeného napätia v Izraeli, ktoré vyvolali násilnosti radikalizovaných židovských osadníkov a aktivistov krajnej pravice. Vláda v reakcii avizovala pritvrdenie politiky proti "židovským teroristom".

Ettinger je vnukom rabína Meira Kahaneho, zakladateľa protiarabského rasistického hnutia Kach, ktorý bol zavraždený v roku 1990.

Polícia zatiaľ neoznámila, že Ettinger je podozrievaný aj zo spoluúčasti na podpaľačskom útoku, ku ktorému došlo 31. júla na Západnom brehu a pri ktorom zaživa zhorelo palestínske batoľa, či z iných rasisticky motivovaných trestných činov.

Podľa izraelského denníka Haarec Ettingerovo meno je na čele zoznamu najhľadanejších židovských teroristov vypracovaného izraelskou kontrarozviedkou Šin Bet. Izraelské médiá špekulujú, že Ettinger mohol byť aj iniciátorom podpaľačského útoku z 18. júna, ktorého terčom bol katolícky chrám rozmnoženia chlebov na brehu Tiberiadského (Genezaretského) jazera na severe Izraela, kde Ježiš podľa kresťanskej tradície rozmnožil chlieb a ryby.

Izraelská polícia v pondelok začala vyšetrovať aj vyhrážky zverejnené na sociálnych sieťach a adresované prezidentovi Reuvenovi Rivlinovi, ktorý po podpaľačskom útoku odsúdil "židovský terorizmus". Tento útok Izrael hlboko zasiahol a vyvolal medzi Palestínčanmi i Izraelčanmi debatu o "beztrestnosti", ktorej sa tešia židovskí extrémisti vďaka izraelským úradom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.