Čína odstránila kríž z kostola, keď kresťania skončili protest

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR/AP

Peking 7. augusta (TASR) - Čínske úrady dnes odstránili kríž z kostola v dedine na východe krajiny po tom, čo kresťanskí protestujúci ukončili svoju mesiac trvajúcu okupačnú akciu na streche budovy, kde sa snažili ochrániť kríž. Jeho odstránenie pokladajú za nespravodlivé. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov.

Komunistická Čína oficiálne zaručuje slobodu náboženského vyznania, ale úrady sú niekedy podozrievavé a nedôverčivé voči náboženským skupinám.

Kresťania vo východočínskej provincii Če-ťiang, kde narastá počet kresťansky orientovaných obyvateľov, uviedli, že úrady odstraňujú kríže z kostolov už od vlaňajška. Vytvára to napätie medzi predstaviteľmi štátu a kongregáciami.

Videozáznam, ktorý poslal agentúre Reuters člen kongregácie Čang Čao-sia z kostola v dedine Ja pri meste Chu-čou, zachytával zamestnancov úradov, ako používajú žeriav na odstránenie kríža zo štíhlej veže kostola.

Dvadsaťdva veriacich podniklo mesačný protest na streche stavby, aby ustrážili kríž, ale vládni predstavitelia vo štvrtok protestujúcim po ich príbuzných odkázali, že akciu musia ukončiť.

Protestujúci uviedli, že príbuzní ich odtiaľ odtiahli.

Protestujúca veriaca Pchan Jing-ťüe sa posťažovala, že štátni predstavitelia informovali zamestnancov kostola, že kríž neodstránia, ale na jej zdesenie tak dnes urobili.

Vládny predstaviteľ vyhlásil, že kríž neodstraňujú, iba ho premiestňujú zo strechy dolu k vonkajšiemu múru.

Aktivisti za ľudské práva hlásili, že v posledných týždňov sú kríže v provincii Če-ťiang priam horúčkovito odstraňované.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.