Jemenská vláda prerušila vzťahy s Iránom

Na archívnej snímke jemenský prezident Abed Rabbu Mansúr Hádí. Foto: TASR/AP

Aden 2. októbra (TASR) - Saudskou Arábiou podporovaná jemenská vláda prezidenta Abda Rabbuha Mansúra Hádího sa rozhodla prerušiť diplomatické vzťahy s Iránom, informovala dnes jemenská štátna televízia. Bližšie podrobnosti neuviedla, píše agentúra Reuters.

Bahrajn vo štvrtok odvolal svojho veľvyslanca z Iránu a požiadal iránskeho chargé d'affaires v krajine, aby ju opustil do 72 hodín. Bahrajnské ministerstvo zahraničných vecí to odôvodnilo pokračujúcim zasahovaním Iránu do záležitostí kráľovstva "vrátane podpory rozvratnej činnosti, terorizmu a podnecovania násilia..., ako aj pomoci teroristickým skupinám pri pašovaní zbraní a výbušnín".

Saudskou Arábiou vedená koalícia zakročila v marci do konfliktu v Jemene náletmi v snahe vrátiť moc Hádího vláde po tom, ako prezidenta prinútili ujsť do exilu povstalci z hnutia húsíov, podporovaného Iránom. Arabské krajiny Perzského zálivu vrátane Saudskej Arábie a Bahrajnu sú znepokojené rastúcim vplyvom Iránu v regióne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.