Súsošie Ľudovíta Štúra čaká ďalšie reštaurovanie

Na snímke návštevníci počas osláv pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľ. Štúra Foto: TASR/AP

Bánovce nad Bebravou 6. októbra (TASR) - Súsošie Ľudovíta Štúra, ktoré sa nachádza na Námestí Ľudovíta Štúra v Bánovciach nad Bebravou, sa dočká ďalšieho reštaurátorského zásahu. Bánovská samospráva na tento účel dostane dotáciu z Úradu vlády SR vo výške 15.000 eur. TASR o tom dnes informoval primátor Bánoviec nad Bebravou Marián Chovanec.

Prvým reštaurátorským zásahom prešla socha počas augusta tohto roka. Projekt zahŕňal očistenie celého pomníka od nečistoty a mikroflóry, rekonštrukciu písma a škárovania, farebné scelenie celého pomníka, konzervovanie bronzovej plastiky ochranným náterom, hydrofobizáciu povrchu kameňa, lešenie a lešenárske práce aj záverečnú reštaurátorskú dokumentáciu. Investícia predstavovala 11.584 eur, pričom ju radnica financovala z dotácie od Ministerstva kultúry SR a vlastných prostriedkov.

Mesto podľa slov primátora aktuálne pripravuje projektovú dokumentáciu na druhú etapu reštaurovania, zároveň má záujem aj čo najskôr vyhlásiť verejné obstarávanie tak, aby súsošie obnovili reštaurátori do konca tohto roka. Či bude 15.000 eur na obnovu sochy stačiť, Chovanec ešte nevedel povedať. "Ak suma nebude postačujúca, ďalšie prostriedky budeme musieť vyriešiť cez rozpočet mesta," dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.