Ministerstvo práce by malo v roku 2016 minúť o 98 miliónov eur menej

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 6. októbra (TASR) – So sumou 2,15 miliardy eur by malo v budúcom roku hospodáriť Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Vyplýva to z návrhu rozpočtu z dielne ministerstva financií, o ktorom by mala v stredu (7.10.) rokovať vláda. Rezortu práce tak oproti schválenému rozpočtu na tento rok klesnú výdavky o 98 miliónov eur, teda o 4,36 %.

Zdroje z Európskej únie sa pritom medziročne znížia o 117 miliónov eur, a to z dôvodu ukončenia druhého a nástupu tretieho programového obdobia. Rozpočtové zdroje kapitoly v porovnaní so schváleným tohtoročným rozpočtom porastú o 18,8 milióna eur.

Pre oblasť sociálnej inklúzie sa zo štátneho rozpočtu na rok 2016 stanovilo celkovo 1,8 miliardy eur, čo predstavuje nárast o 0,66 %. Najviac peňazí by malo smerovať na podporu rodiny, a to takmer 724 miliónov eur. Na program pomoci v hmotnej núdzi navrhuje ministerstvo financií vyčleniť približne 272 miliónov eur.

Politika zamestnanosti, ktorá zahŕňa najmä financovanie opatrení aktívnej politiky trhu práce a investičných stimulov poskytovaných formou príspevku na tvorbu nových pracovných miest, by mala dostať z rozpočtu 196 miliónov eur. V medziročnom porovnaní to znamená pokles o 16,3 %.

Zvyšných 151 miliónov eur by malo ísť v budúcom roku do inštitucionálnej podpory. Oproti schválenému rozpočtu na rok 2015 by si tak mala táto oblasť prilepšiť o 8,08 %. "Nárast výdavkov štátneho rozpočtu je spôsobený opatreniami v oblasti hmotnej zainteresovanosti zamestnancov úradov práce a detských domovov," zdôvodnil v návrhu rezort financií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.