Moskva: Návrhy USA na koordináciu v Sýrii sú prijateľné

Foto: TASR/AP

Moskva 7. októbra (TASR) - Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že návrhy USA na koordináciu krokov v boji proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS) "môžu byť prijaté". Uviedol to dnes v Moskve hovorca rezortu Igor Konašenkov.

Spresnil, že ruský rezort operatívne preskúmal návrhy predložené Pentagónom ohľadne koordinácie postup na území Sýrie. Podľa Konašenkova treba len spresniť technické detaily, čomu sa ešte dnes budú venovať experti oboch strán.

Ako informovala agentúra RIA Novosti, vedúci tlačovej služby ministerstva zahraničných vecí USA Mark Toner oznámil, že americká administratíva pripúšťa možnosť, že by sa ku konzultáciám medzi USA a Ruskom pripojilo aj Turecko, v snahe predísť incidentom medzi ich ozbrojenými silami v Sýrii.

Turecký rezort obrany sa medzičasom obrátil na partnerské ministerstvo v Rusku s návrhom posúdiť vzájomnú súčinnosť týkajúcu sa operácií ruskej armády v Sýrii.

Vzťahy medzi Ruskom a Tureckom sú kvôli náletom ruských lietadiel v Sýrii napäté - Ankara ich označila za nástroj vedúci k eskalácii konfliktu a obáva sa jeho dôsledkov, okrem iného aj v podobe prílevu ďalších utečencov zo Sýrie.

Atmosfére v ich vzťahoch neprospel ani incident, keď minulú sobotu ruská stíhačka narušila vzdušný priestor Turecka. Rusko túto informáciu potvrdilo. Neskôr Turecko informovalo o ďalšom narušení, tentoraz neidentifikovaným lietadlom typu MiG-29. Tento prípad zatiaľ nie je objasnený.

Operácia ruského letectva v Sýrii sa začala 30. septembra na základe žiadosti sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Rusko do nej nasadilo viac ako 50 bojových lietadiel typu Su-25, Su-24M a Su-34, ktorým krytie poskytujú stíhačky Su-30SM, informovala RIA Novosti.

Podľa ruského ministerstva obrany ruské lietadlá už výrazne narušili systém velenia a materiálno-technického zabezpečenia povstalcov a poškodili aj infraštruktúru určenú na výcvik samovražedných atentátnikov.

Ciele ruských vzdušných úderov sa vyberajú na základe konzultácií ruského a sýrskeho velenia. Ruská strana pritom zdôrazňuje, že útočí len na pozície islamistov. "Neuskutočnil sa a neplánuje nijaký nálet na civilnú infraštruktúru, kde by mohli byť civilisti," uviedlo ruské ministerstvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.