Vlastné riešenie nezamestnanosti v slabých regiónoch KDH neprešiel

Na snímke zľava podpredseda NR SR Ján Figeľ (KDH) a podpredsedníčka NR SR Erika Jurinová (OĽANO) a predseda parlamentu Peter Pellegrini (SMER-SD). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 7. októbra (TASR) – Nezamestnanosť predovšetkým v slabých regiónoch chcela opozičná KDH riešiť vlastným modelom. Niesol názov 1 + 1 na dva roky a kresťanskí demokrati ho predložili do parlamentu v rámci novely zákona o službách zamestnanosti. Plénum Národnej rady (NR) SR ho však pri dnešnom hlasovaní neposunulo do druhého čítania.

Podstata tohto modelu spočívala v tom, že by boli zamestnávateľovi odpustené odvody z úrovne minimálnej mzdy na jedného novoprijatého a jedného už zamestnaného pracovníka počas dvoch rokov. Opatrenie bolo pritom smerované do regiónov, kde je dlhodobo miera nezamestnanosti vyššia ako 18 %. Tento model by mohli využívať malé či veľké firmy, domáce aj zahraničné a dokonca aj samosprávy.

Poslanci pri dnešnom hlasovaní zároveň neposunuli do druhého čítania aj novelu zákona o lesoch, ktorú pripravila skupina poslancov Ján Mičovský, Martin Fecko, Miroslav Kadúc, Helena Mezenská (všetci OĽaNO) a Mikuláš Huba (nezaradený).

Poslanci chceli úpravou zákona v časti o verejnom obstarávaní v súlade s právom Európskej únie zvýšiť možnosť zapojenia malých a stredných podnikateľov v oblasti lesného hospodárstva nielen ako subdodávateľov, ale aj ako uchádzačov, alebo záujemcov verejného obstarávania.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.