Návrh Ľ. Kaníka na pomoc pracujúcim rodinám podporu nezískal

Predseda poslaneckého klubu opozičnej SDKÚ- DS Ľudovít Kaník Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 7. októbra (TASR) - Novelou zákona o pomoci v hmotnej núdzi chcel poslanec Národnej rady (NR) SR Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) pomôcť pracujúcim rodinám. A to cez zmenu pravidiel pri poskytovaní dávok v hmotnej núdzi.

Poslanci parlamentu však tento návrh novely zákona neposunuli pri dnešnom hlasovaní do druhého čítania. Kaník navrhoval zmenu v dávkach v hmotnej núdzi tak, aby pomáhali rodinám, v ktorých aspoň jeden z rodičov pracuje. A to tak, že by sa 40 % z príjmu zo závislej činnosti a materského oproti súčasným 25 % nezapočítavalo do príjmu na účely poskytnutia dávky v hmotnej núdzi.

Tým by sa podľa poslanca zvýšil príjem prostredníctvom doplatku časti dávky v hmotnej núdzi predovšetkým viacdetným rodinám, ktorých príjem zo závislej činnosti je blízky minimálnej mzde. "Novela mala nastaviť systém tak, aby rodina, kde aspoň jeden z rodičov pracuje, mala vyšší príjem ako rodina, ktorá žije len zo sociálnych dávok," dodal Kaník.

Plénum Národnej rady zároveň neposunulo do druhého čítania aj ďalšiu novelu zákona, ktorú pripravila opozícia. Išlo o novelu zákona o tepelnej energetike, ktorú parlamentu predložil Jozef Viskupič (OĽaNO). Chcel ňou posilniť ochranu práv vlastníkov nehnuteľností a dosiahnuť rovnocennú ochranu súkromného vlastníctva a verejného záujmu. Zároveň chcel umožniť, aby si oprávnené osoby vrátane spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome mohli zvoliť výhodné dodávky tepla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.