Na snímke vľavo slovenský obranca Bostonu Zdeno Chára a vpravo český útočník Tampy Ondřej Palát, ktorý sa teší po strelení gólu v zápase hokejovej NHL Tampa Bay Lightning - Boston Bruins v Bostone 12. októbra 2015. Foto: TASR/AP

New York 12. októbra (TASR) - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára nastúpil v noci na utorok na svoj prvý zápas v novej sezóne zámorskej NHL, ani on však nedokázal zabrániť prehre Bostonu 3:6 s Tampou Bay. Kapitán Bruins absentoval v úvodných dvoch stretnutiach po tom, ako v prípravnom kempe utrpel zranenie v hornej časti tela.

Boston si síce dokázal vytvoriť dvojgólový náskok vďaka využitým presilovkám, hráči Tampy však ešte v prvej tretine vyrovnali a neskôr otočili skóre vo svoj prospech. V 33. minúte ešte domáci Loui Eriksson vyrovnal na 3:3, ale potom strieľali góly už len hostia. Víťazný presný zásah zaznamenal kapitán hostí Steven Stamkos, pre ktorého to bol zároveň jubilejný 500. bod v profilige. "Je to veľká pocta. Chcem sa poďakovať všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli dostať sa až sem. Bostonská TD Garden je pre mňa špeciálna, zažil som tu vzostupy aj pády, ale dnes z nej budem odchádzať veľmi spokojný," usmieval sa po stretnutí Stamkos, ktorý na 500 bodov (278+222) potreboval 495 zápasov.

Chára odohral v stretnutí cez 21 minút, na brankára Ondřeja Pavelca vyslal tri strelecké pokusy a zapísal si dva mínusové body. "Medvedi" prehrali aj tretí zápas v sezóne a stále čakajú na prvé body. "Úvod nového ročníka nás nezastihol v dobrej forme. Musíme sa zlepšiť vo veľa veciach," stroho hodnotil duel domáci tréner Claude Julien.

V súboji medzi New Yorkom Islanders a Winnipegom ťahali za kratší koniec hostia z Kanady, ktorí podľahli domácim 2:4. K výhre najvýraznejšie prispel kapitán "ostrovanov" John Tavares, ktorý strelil gól a na ďaľšie dva prihral. New York si vypracoval trojgólové vedenie, "tryskáče" hru zdramatizovali, keď znížili na 2:3, na vyrovnanie sa už ale nezmohli. "Hrali sme dobre, ale musíme sa vyvarovať hluchým miestam. Treba 'makať' celý zápas, nedovoliť súperovi čo i len priblížiť sa na dostrel," uviedol pre zámorské médiá Tavares. Islanders, v drese ktorých opäť absentoval zranenie si doliečujúci slovenský brankár Jaroslav Halák, dosiahli prvý triumf vo svojej novej hale Barclays Center.

Stretnutie medzi Buffalom a Columbusom zvládli lepšie domáce "šable," ktoré svojho súpera zdolali 4:2 a pripísali si tak prvé víťazstvo v sezóne. Diváci videli prvý gól zápasu až na začiatku druhej tretiny, keď domáci využili svoju prvú presilovku. Všetky ďalšie góly padli až v tretej tretine, ten víťazný strelil nováčik Jack Eichel. Pre domáceho trénera Dana Bylsmu to bol prvý triumf na striedačke Buffala. "Myslím si, že sme si dnes víťazstvo zaslúžili. Nedali sme súperovi veľa priestoru, hostia si museli vybojovať na ľade každý centimeter. Hráčov chcem pochváliť za nasadenie," uviedol Bylsma.

O výsledku súboja Philadelphia - Florida rozhodol jediný gól, ktorý padol v 6. minúte z hokejky domáceho Bryadena Schenna. Jeho český spoluhráč Michal Neuvirth predviedol v bránke "letcov" výborný výkon, keď zlikvidoval všetkých 31 streleckých pokusov Floridčanov a dosiahol ôsme čisté konto v kariére. "Michal sa ukazoval vo výbornom svetle už počas kempu. My tréneri i samotní hráči mu veríme a on našu dôveru zatiaľ nesklamal. Predviedol viacero skvelých zákrokov a potiahol nás k výhre," pochválil svojho zverenca tréner Flyers Dave Hakstol, pre ktorého to bolo premiérové profiligové víťazstvo v kariére.

Brankári sa činili aj v Anaheime, kam zavítal Vancouver. Domáci Frederik Andersen i jeho náprotivok v bránke "kosatiek" Ryan Miller inkasovali v riadnom hracom čase a predĺžení iba po jednom góle. Rozhodnúť tak museli samostatné nájazdy, v ktorých uspeli zásluhou dvoch presných zásahov hostia.

NHL - sumáre:

BOSTON BRUINS - TAMPA BAY LIGHTNING 3:6 (2:2, 1:2, 0:2)

Góly:
3. Krejčí (Krug, Bergeron), 12. Eriksson (Krug, Krejčí), 33. Eriksson (Krejčí, Krug) - 16. Boyle (Hedman, Namestikov), 17. Palát (Johnson, Strälman), 25. Boyle, 36. Stamkos (Strälman, Johnson), 46. Drouin (Condra, Hedman), 56. Filppula (Killorn, Brown). Brankári: Rask - Bishop, strely na bránku: 30:23, 17.565 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - WINNIPEG JETS 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)

Góly:
20. Strome (Okposo, Tavares), 27. Nelson (Tavares, Boychuk), 31. Tavares (Lee, Židlický), 60. Bailey (Nielsen, Okposo) - 36. Scheifele (Ehlers, Perreault), 52. Byfuglien (Perreault, Wheeler). Brankári: Greiss - Pavelec. Strely na bránku: 44:24, 11.183 divákov.

BUFFALO SABRES - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:2 (0:0, 1:0, 3:2)

Góly:
23. Ristolainen (M. Foligno, Kane), 46. O'Reilly (Moulson, McGinn), 50. Eichel (Moulson, McGinn), 56. Moulson (O'Reilly, Ristolainen) - 48. Saad, 54. Hartnell (Johansen, N. Foligno). Brankári: Johnson - Bobrovskij, strely na bránku: 33:24.

PHILADELPHIA FLYERS - FLORIDA PANTHERS 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

Gól:
6. B. Schenn (Gagner, Couturier). Brankári: Neuvirth - Luongo, strely na bránku: 33:31, 19.769 divákov.

ANAHEIM DUCKS - VANCOUVER CANUCKS 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly:
22. Vatanen (Cogliano, Santorelli) - 29. Cracknell (Prust, Hansen), rozh. nájazd Burrows. Brankári: Andersen - Miller, strely na bránku: 29:25, 17.174 divákov.

Zdroj videí: nhl.com

Slováci v akcii:

Zdeno Chára (Boston) 21:27 0 0 0 -2 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/