Vlastník Budweiseru prevezme SABMillera, pod ktorý patrí Šariš

Na archívnej snímke sú plechovky piva značky Budweiser v americkom Bradentone. Foto: TASR/AP

Londýn 13. októbra (TASR) - Belgicko-brazílska pivovarnícka skupina Anheuser-Busch InBev (AB InBev) sa dohodla s konkurenčným nadnárodným pivovarom SABMiller, so sídlom v Londýne, na podmienkach jeho prevzatia. Najväčší producent piva na svete zaplatí v hotovosti 44 libier (59,45 eura) za akciu konkurenta, ktorý je dvojkou na globálnom trhu. Informovali o tom agentúra Reuters, AP a RTTNews.

Po týždňoch dohadovania sa o cene oba pivovarnícke koncerny oznámili, že sa v zásade dohodli na podmienkach prevzatia. Výsledná cena predstavuje zhruba 50-% prémiu oproti cene, pri ktorej akcie SABMilleru uzavreli obchodovanie na burze 14. septembra, keď do médií prenikli správy, že AB InBev má záujem o prevzatie svojho najväčšieho konkurenta.

Podľa predbežnej dohody akcionári SABMilleru dostanú 44 GBP za jednu akciu a budú mať právo aj na dividendy od pivovarníckej skupiny. AB InBev svoju ponuku najprv v pondelok zvýšil na 43,50 GBP na akciu, čo bolo o 14 % viac ako jeho prvá ponuka, ale nakoniec musel ísť s cenou ešte vyššie.

AB InBev, vlastník známych značiek ako sú Budweiser a Stella Artois, má dominantné postavenie na trhu v Latinskej Amerike a SABMiller má zase veľký podiel na africkom trhu s pivom, a upevňuje aj svoju pozíciu v Ázii.

Zlúčením oboch spoločností vznikne kolos, ktorý bude mať zhruba tretinový podiel na svetovom trhu s pivom. Na porovnanie, Heineken, ktorý je v súčasnosti svetovou trojkou, kontroluje okolo 9 % trhu. Podľa analytikov by sa tak dokončila viac než desaťročie trvajúca konsolidácia v pivovarníckom priemysle.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.