Jozef Banáš pokrstil Dementi, satirickú správu o stave republiky

Jozef Banáš, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 16. októbra (TASR) - Slovenský spisovateľ Jozef Banáš uviedol do života vo štvrtok (15. 10.) v Bratislave svoju novú knihu s názvom Dementi. Ide o voľné pokračovanie jeho veľmi úspešnej prvotiny Idioti v politike (2007). "Ale nie je to len o politike, je to o všetkých aspektoch nášho života," povedal pre TASR autor, ktorý si pod svoj nekompromisný skalpel zobral nielen dianie v politike, ale aj v hospodárstve, armáde, doprave, kultúre, športe, cirkvi či médiách. V novinke využil mnohé epizódy a gagy, ktoré nazbieral počas mnohých ciest po Slovensku. "Vyšiel mi z toho širokospektrálny obraz Slovenska, Slovákov minulosti a súčasnosti," priblížil genézu knižky, ktorú koncipoval ako "prudko satirickú správu o stave republiky".

Kniha pritiahne pozornosť čitateľov aj graficky spracovanou obálkou, na ktorej je latrína so srdiečkom, podľa spisovateľa "veľmi dôležitá inštitúcia v živote Slovákov". "Vždy bola. Žiaľ, vytráca sa z našich životov, tak to aj s nami vyzerá, lebo latrína je vec očistná. Každý, kto má s ňou skúsenosti, vie, že keď odtiaľ vyjde, je odľahčený a má úplne iný názor na život," poznamenal autor úspešných románov Kód 9 a Kód 1, ktorý teraz pozýva svojich čitateľov do "očistenej latríny". "Ale varujem, tí čo nemajú zmysel pre humor, radšej nech ani nevstupujú."

Pri písaní Dementi si Jozef Banáš podľa vlastných slov od ťažkých tém predchádzajúcich kníh oddýchol. Svojským štýlom a ostrým vtipom rozpitváva typické vlastnosti Slovákov, ich problémy, komplexy, každodenný život aj politické kauzy. Text sprevádzajú nemenej vtipné fotografie. Kniha je určená všetkým ľuďom, ktorí sa dokážu na seba a svoje okolie pozrieť kriticky, ale zároveň s nadhľadom. "Pretože je viac než pravdepodobné, že sa v nej nájdu tiež," prízvukuje autor, ktorého už nemusíte len čítať. Je možné si ho pozrieť v kroji účinkujúceho vo videoklipe Len aby sme v hanbe neostali folkovej skupiny Janko Kulich a Kolegium zo Ždiaru nad Hronom. Vznik "hudobného soundtracku ku knihe" vysvetlil Banáš s úsmevom: "Vystupujeme spolu dosť často po Slovensku. Jano bol jeden z prvých čitateľov Dementi, mimochodom odporučil knihe náklad 5 a pol milióna, aby sa žiadny občan tejto krajiny nemohol vyhovárať, že ju nemá".

Dementi pokrstili kolektívne originál slovenskou borovičkou z roku 1968 Banášovi priatelia. Známy humorista Rasťo Piško priznal, že obsah knihy poznal ešte pred vydaním: "Mnoho myšlienok, ktoré v knihe použil, sme si povedali a konzultovali sme cestou po celom Slovensku, hlavne, keď sme cestovali autom na besedy". Radosť z knižnej novinky vyjadrila Mária Lešková z vydavateľstva Ikar: "My sa vždy náramne tešíme každej novej knižke Jožka Banáša, pretože on je nevyčerpateľná studnica, s každou knižkou prichádza čosi nové a myslíme si, že úspech je zaručený".

Jozefovi Banášovi sa v tomto roku mimoriadne darí, vyšlo mu až päť kníh. V januári román Velestúr, v auguste v Egypte arabský preklad knihy Idioti v politike, v októbri Dementi a maďarská verzia románu Zóna nadšenia, ktorý vyjde v decembri aj v bulharčine. A slovenský Dan Brown nezvoľní tempo ani po týchto úspechoch. Len dva dni po krste Dementi sa opäť vydá na cesty, odchádza do Himalájí. V Bhutáne, "najšťastnejšej krajine na svete", bude zbierať materiály na novú knižku, ktorá vyjde budúci rok.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.