Skupina lekárov poslala sťažnosť na inšpektorát, znova píšu ministrovi

Na snímke lekári a zdravotníci, ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Košice 16. októbra (TASR) - Skupina nespokojných lekárov v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach tvrdí, že situácia dospela do kritického stavu, keď musia lekári na zabezpečenie dostatočne kvalitnej zdravotnej starostlivosti použiť všetky dostupné právne prostriedky.

"Lekári UNLP Košice chcú poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť pacientom, bohužiaľ, manažment nemocnice im v tom systematickým porušovaním Zákonníka práce bráni," vyhlásil dnes Martin Paulo, predseda výboru Nezávislá odborová organizácia Slovenské lekárske odbory Košice.

Tvrdí, že vedenie dlhodobo nerieši otázku s nadčasmi a personálnu poddimenzovanosť a porušuje Zákonník práce. Menšinové odbory preto na tento stav zareagovali tak, že sa sťažujú na Inšpektorát práce Košice na jeho nadriadený orgán - Národný inšpektorát práce, za zlé vedenie šetrenia podnetu.

Zároveň podali sťažnosť ministerstvu zdravotníctva na postup vedenia UNLP, ktoré podľa nich predložilo inšpektorátu neplatné dokumenty. "Zároveň žiadame vedenie UNLP Košice, aby ďalej nenaťahovalo čas a vyjadrilo sa k požiadavkám odborárov, ktoré v písomnej podobe dostalo už 13. októbra 2015," vyhlásili nespokojní lekári.

O urgentnú ministerskú kontrolu a prešetrenie možného porušenia zákona v UNLP požiadalo listom Lekárske odborové združenie (LOZ) ministra zdravotníctva Viliama Čisláka ešte 8. októbra. LOZ argumentovalo, že zo strany vedenia nemocnice boli nariadené príkazy, ktoré "sú v rozpore so Zákonníkom práce, pracovnými zmluvami i so zdravým rozumom". Skupina 50 nespokojných lekárov v UNLP požiadala od svojho vedenia platobné a personálne garancie.

Zároveň vtedy zaslali menšinoví odborári aj podnet na prešetrenie porušenia povinností vyplývajúcich z pracovnoprávnych vzťahov košickému inšpektorátu práce. Minister zdravotníctva Viliam Čislák vtedy reagoval, že riaditeľ UNLP Milan Maďar má jeho plnú podporu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.