Najviac si požičiavajú rozvedení ľudia

Ilustračné foto Foto: deutschebank.ge

Bratislava 20. októbra (TASR) - Najviac si požičiavajú rozvedení ľudia, pričom medzi Slovenskom a Českou republikou existujú značné rozdiely. Najvyššiu sumu v prípade spotrebiteľských úverov si berú rozvedení zo Slovenska, ktorí si požičiavajú približne 3750 eur. Vyplýva to z analýz úverov poskytnutých mBankou od začiatku tohto roka.

Z analýz ďalej vyplynulo, že ak by boli slobodní či zosobášení, tak by si v banke priemerne zobrali nižšiu pôžičku o 10 % (muži) a až 25 % (ženy). Po rozvode si česká žena požičia až o 1000 eur menej a český muž o 500 eur menej ako ich náprotivky zo Slovenska.

Najväčší rozdiel medzi oboma krajinami možno nájsť pri ovdovených ženách, keď si česká vdova v priemere požičia 2700 eur a slovenská až o 600 eur menej. Slovenskí vdovci sú, naopak, silnou kategóriou a požičiavajú si až 3500 eur, čo je o 750 eur viac ako v Čechách.

Najčastejšie si ľudia požičiavajú sumy do 1500 eur, ktoré z celkového počtu tvoria až 33 % na Slovensku a 37 % v Čechách. V prípade hranice do 2000 eur je to už polovica všetkých poskytnutých pôžičiek v oboch krajinách. Pritom 49 % Čechov a 43 % Slovákov túto sumu splatilo do jedného roka napriek tomu, že neboli k tomu viazaní zmluvnými podmienkami. Najčastejšie si ľudia v oboch krajinách požičiavajú vo veku 26 až 34 rokov, a to bez rozdielu pohlavia.

Súčasne existuje kategória ľudí, ktorí ešte možnosť zobrať si pôžičku nevyužili. Ako dôvod najčastejšie uvádzajú komplikované podmienky bánk alebo obavu z pravidelného splácania, a tak si radšej na svoje potreby postupne šetria.

TASR informoval Tomáš Palovský, hovorca mBank.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.