Kvôli pátraniu po narkobarónovi vysídlili z horských dedín 250 rodín

Drogový boss Joaquín Guzmán pred jeho útekom z väznice v mexickom meste Almoloya, archívne foto. Foto: TASR/AP

Mexiko 20. októbra (TASR) - Mexické úrady z bezpečnostných dôvodov vysťahovali vyše 250 rodín z horských oblastí štátu Durango, kde pokračuje intenzívne pátranie po narkobarónovi Joaquínovi Guzmánovi, ktorý v júli ušiel z prísne stráženého väzenia. Pátracia operácia sa koná aj na území susedného štátu Sinaloa.

Ako s odvolaním sa na miestne úrady informoval mexický denník Excelsior, dočasne presídleným rodinám poskytli náhradné ubytovanie, stravu i lekársku pomoc, keďže niekoľko dní sa zo svojich domovov presúvali pešo. Vláda štátu Durango deklarovala, že je pripravené poskytovať im pomoc tak dlho, ako si to situácia vyžiada.

Mexické úrady uplynulý víkend informovali, že pátranie po Guzmánovi, prezývanom "El Chapo" (Krpec), sa v uplynulých týždňoch presunulo do hôr na severozápade Mexika. Podľa nich bol narkobarón zrejme zranený na tvári a nohe, keď sa nedávno snažil uniknúť polícii, ktorá mu bola na stope.

Vláda ubezpečila, že v pátraní po najhľadanejšom drogovom bossovi pokračuje od 11. júla, keď sa mu podarilo ujsť tunelom vykopaným z cely v najstráženejšej väznici krajiny, ležiacej neďaleko hlavného mesta, kde si odpykával svoj trest.

Guzmánovi sa z väzenia podarilo ujsť aj v roku 2001. Dolapili ho znova vlani vo februári. Americké úrady vypísali odmenu päť miliónov dolárov za prezradenie miesta, kde sa Guzmán skrýva.

Guzmánom riadený kartel Sinaloa kontroluje veľkú časť obchodov s kokaínom, marihuanou a metamfetamínom v USA

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.