Prevádzači ponúkajú migrantom zimné zľavy

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Ženeva 21. októbra (TASR) – Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) na svojej stránke na Facebooku v utorok varoval, že prílev utečencov prichádzajúcich do Európy cez Stredozemné more nemusí zastaviť ani zimné počasie.

"Utečenci nám povedali, že prevádzači teraz ponúkajú 'zimné zľavy' na preplávanie Stredozemného mora v zlom počasí," citovala agentúra APA zo stanoviska úradu.

Na svojej internetovej stránke vyjadril UNHCR obavy, že v nadchádzajúcich týždňoch sa počet migrantov, ktorí prekročia Stredozemné more, ešte zvýši - na jednej strane preto, aby prišli ešte pred nástupom zimy, na strane druhej kvôli obavám z uzatvorenia pozemných hraníc.

"UNHCR vyzýva na posilnenie pátracích a záchranných operácií v regióne, aby sa predišlo rizikám," povedala v utorok v Ženeve jeho hovorkyňa Melissa Flemingová.

Zavedenie stabilizačných opatrení je podľa UNHCR predpokladom toho, aby sa našiel spôsob, ako sa vyrovnať so súčasnou situáciou v Európe. Potrebná je silná podpora krajín, na ktorých území sa nachádza drvivá väčšina utečencov zo Sýrie, Iraku a Afganistanu. Spustiť tiež treba informačnú kampaň pre žiadateľov o azyl o rizikách cesty cez Stredozemné more a viac legálnych príležitostí pre vstup migrantov na územie EÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.