Základná suma osobitného príspevku pre baníkov sa má zvýšiť

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Bratislava 21. októbra (TASR) - Základná suma osobitného príspevku pre baníkov by sa mala zvýšiť. Vyplýva to z návrhu novely zákona o osobitnom príspevku baníkom z dielne poslanca Smeru-SD Pavla Pavlisa, s ktorým sa dnes oboznámil a súhlasil vládny kabinet.

Novela má stanoviť mechanizmus, ktorým sa zabezpečí zohľadnenie celého obdobia výkonu zamestnania v baníctve so stálym pracoviskom v podzemí v hlbinných baniach na území Slovenska. A to zvýšením zákonom stanovenej základnej sumy osobitného príspevku baníkom za obdobie zamestnania prevyšujúce minimálnu dobu zamestnania potrebnú na vznik nároku na osobitný príspevok v základnej výške.

V navrhovanom zvýšení sa výhodnejšie zohľadňuje obdobie zamestnania presahujúce minimálnu dobu potrebnú na vznik nároku na osobitný príspevok vo vybraných zamestnaniach ako rubač, lámač, razič alebo hĺbič v porovnaní s ostatnými zamestnaniami v baníctve so stálym pracoviskom v podzemí.

Zároveň sa v novele navrhuje zavedenie každoročnej valorizácie sumy osobitného príspevku baníkom v závislosti od indexu medziročného rastu priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Ak ju parlament na svojej najbližšej schôdzi schváli, novela má byť účinná od 1. januára 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.