O žalobe na exsudcu Pavla D. bude rozhodovať Okresný súd v Trnave

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 30. októbra (TASR) - O žalobe Generálnej prokuratúry SR na exsudcu Okresného súdu Bratislava I a bývalého vojenského sudcu Pavla D. bude rozhodovať Okresný súd v Trnave. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na svojom neverejnom zasadnutí v stredu 28. októbra. TASR o tom dnes informoval jeho hovorca a štátny radca Boris Urbančík. NS SR musel vo veci rozhodovať po tom, čo sudca Okresného súdu Bratislava I Roland Kemény požiadal o odňatie prípadu exsudcu Pavla D. a pridelenie kauzy inému súdu.

"Zákonný sudca Okresného súdu Bratislava I, ktorému bola elektronickou podateľňou pridelená predmetná trestná vec, 21. októbra predložil vec a celý spisový materiál NS SR s návrhom, aby predmetná vec bola Okresnému súdu Bratislava I odňatá a prikázaná inému súdu toho istého druhu a stupňa mimo obvodu Krajského súdu v Bratislave. Dôvodom tohto návrhu sú najmä skutočnosti, že obvinený je bývalým sudcom Okresného súdu Bratislava I, to je súdu, ktorému bola podaná obžaloba, ako aj záujem zabezpečenia nestranného a efektívneho priebehu trestného konania," uviedol 22. októbra hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Obžaloba prokurátora Generálnej prokuratúry (GP) SR na Pavla D. za prečin marenia úlohy verejným činiteľom bola na Okresný súd Bratislava I podaná 2. októbra. Podľa obžaloby ako zákonný sudca spôsobil Pavol D. prieťahy v konaní v 36 trestných veciach. Na začiatku októbra o tom informovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová. Pôvodné konanie o dohode o vine a treste medzi prokurátorom GP SR a obvineným exsudcom nebolo úspešné. Nedošlo k dohode o treste za trestné činy.

Trestné stíhanie v súvislosti s Pavlom D. polícia začala vlani v septembri. Jeho konaním mohlo dôjsť k premlčaniu desiatok trestných stíhaní. Vyšetrovanie Pavla D. inicioval vlani minister spravodlivosti Tomáš Borec, ktorý podal v tejto súvislosti trestné oznámenie. Ministerská kontrola ukázala, že uvedený sudca v niektorých prípadoch nekonal päť až sedem rokov, čím trestnosť činu vo viacerých z nich zanikla. V praxi to znamenalo, že obvinených už nebolo možné stíhať a poškodení prišli o možnosť žiadať náhradu. Ak trestné konanie exsudcu skončilo jeho odsúdením za marenie úlohy verejným činiteľom, hrozilo by mu väzenie na dva roky. V prípade, že by sa zistila značná škoda, až na päť rokov.

Bývalý vojenský sudca Pavol D. čelil viacerým návrhom na disciplinárne stíhanie. V apríli 2014 sa vzdal sudcovskej funkcie. V sudcovskom talári pôsobil od roku 1996 a na Okresnom súde Bratislava I pracoval približne štyri roky.

V minulosti sa voči nemu viedli tri disciplinárne konania, z toho jedno bolo právoplatne ukončené, keď mu bol uložený trest zníženia platu o 50 percent na pol roka. Podozrivý bol aj z prieťahov v kauze bytová mafia, čo malo za následok prepustenie hlavného obžalovaného. V kauze bytovej mafie je už ustanovený nový zákonný sudca a začalo sa konať vo veci po takmer dvoch rokoch. Pavol D. bol zákonným sudcom aj v kauze pozemkov Veľký Slavkov, kde nedávno vyniesol ďalší zákonný sudca zatiaľ neprávoplatný verdikt.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.