Troch zamestnancov košickej univerzity obvinili z korupcie

Ilustračné foto Foto: Univerzita Komenského

Košice 31. októbra (TASR) - Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil vo štvrtok (29.10.) troch zamestnancov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach z podplácania v súvislosti s voľbou rektora univerzity. Informoval o tom dnes denník Korzár.

"Korupcia mala súvisieť s voľbou rektora univerzity a oslovení mali byť viacerí nositelia aktívneho volebného práva. Za voľbu konkrétnej osoby neboli protihodnotou peniaze, ale rôzne funkcie, pracovné pozície a iné výhody," uviedol pre denník hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Nového rektora volili členovia Akademického senátu UPJŠ v máji tohto roku. Kandidovali prodekan a bývalý dekan Prírodovedeckej fakulty Pavol Sovák a bývalý dekan Lekárskej fakulty Leonard Siegfried. Sovák zvíťazil v druhom kole pomerom hlasov 23:9.

Korzár uvádza, že obvinení sú traja zamestnanci UPJŠ, ktorí patria pod Lekársku fakultu – dekan Daniel P., Leonard S. a Matej Š. Dekan fakulty obvinenie odmieta.

"Nebol som obvinený za korupciu, ale za pomoc k prečinu podplácania v súvislosti s voľbou rektora. Nepociťujem absolútne žiadny pocit viny. Nikomu som v súvislosti s voľbami rektora nič neponúkol ani vo finančnej, ani nijakej inej forme a uvedené skutočnosti ma napĺňajú pocitom, ako keby sa niekto chcel vrátiť pred rok 1989, keď nebola sloboda prejavu. Považujem to za pokračovanie útokov na Lekársku fakultu," citoval denník Daniela P.

Rektor Sovák uviedol, že rešpektuje prezumpciu neviny a nemá kompetenciu na odvolanie dekana alebo člena akademického senátu. "Ak sa to týka ľudí, ktorí sú v akademických pozíciách, očakávam ich vlastné vyvodenie zodpovednosti voči sebe a že prijmú adekvátne opatrenia v súlade s etickými normami. Mali by odstúpiť," reagoval podľa novín.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.