Lipšic a Matovič chcú pri podpore bývania zvýhodniť rodiny s deťmi

Na snímke Daniel Lipšic (vľavo) a Igor Matovič (vpravo) Foto: TASR - Andrej Galica

Bratislava 31. októbra (TASR) – Poslanci Národnej rady SR Daniel Lipšic (nezaradený) a Igor Matovič (OĽaNO) chcú podporiť mladé rodiny s deťmi do šesť rokov pri zabezpečovaní bývania. Na novembrovú schôdzu parlamentu predkladajú dve novely zákonov o Štátnom fonde rozvoja bývania (ŠFRB) a o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní.

Rodiny s aspoň jedným dieťaťom vo veku do šesť rokov majú byť podľa lídrov koalície OĽaNO-NOVA zvýhodnené pri získavaní úveru od ŠFRB na obstaranie bytu podobne, ako sú dnes zvýhodňovaní odchovanci detských domovov a rodiny zdravotne ťažko postihnutých osôb.

Poslanci presadzujú, aby aj rodiny s maloletým dieťaťom mohli získať podporu do výšky 100 % obstarávacej ceny bytu. „Dôvodom tejto zmeny je zámer konkrétne podporiť rodiny s deťmi, ktoré disponujú obmedzenými zdrojmi a nie sú schopné spolufinancovať kúpu nehnuteľnosti,“ zdôvodňujú Lipšic s Matovičom.

Zároveň navrhujú, aby tieto skupiny osôb mohli požiadať o prerušenie splácania úveru najviac na päť rokov a o predĺženie jeho splatnosti. Chcú pre ne priamo v zákone ustanoviť tiež úrokovú sadzbu úveru, a to vo výške základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky. Aktuálne je na úrovni 0,05 % a banka ju nemenila od septembra 2014.

„Dôvodom týchto zmien je vytvoriť možnosť, aby dotknuté skupiny osôb v odôvodnených prípadoch ťažkých životných situácií mali možnosť znížiť finančné zaťaženie svojich domácností bez toho, aby sa im zvyšovala istina úveru. To im dáva možnosť prekonať ľahšie takúto situáciu a vrátiť sa k splácaniu svojho úveru po jej prekonaní,“ argumentujú zákonodarcovia.

Druhou novelou chcú poslanci pri uzatváraní nájomných zmlúv na sociálne byty uprednostniť rodiny s maloletými deťmi do šesť rokov. Cieľom je podporiť rodiny, ktoré práve začínajú, osamostatňujú sa a vychovávajú malé dieťa, keďže ich príjmy na začiatku pracovného života nie sú vysoké. Zároveň navrhujú upraviť povinnosť zložiť vopred šesťmesačné nájomné na trojmesačné.

„Pri všetkých výdavkoch, ktoré takéto mladé rodiny majú, je šesťmesačné nájomné relatívne vysoká jednorazová položka,“ vysvetľujú predkladatelia. Účinnosť oboch noviel stanovili na 1. apríl 2016.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.