ČÍNA: Politika jedného dieťaťa ostáva napriek zmenám ďalej v platnosti

Ilustračné foto. Čínske ženy na prechádzake so svojimi deťmi v Pekingu. Foto: TASR/AP

Peking 2. novembra (TASR) - Čína bude pokračovať v uplatňovaní politiky jedného dieťaťa dovtedy, kým nevstúpia do platnosti nové pravidlá, ktoré umožňujú všetkým párom mať dvoch potomkov. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vládne zdroje zodpovedné za rodinné plánovanie.

Vládnuca Komunistická strana Číny minulý týždeň oznámila, že Peking zmierni svoju desaťročia trvajúcu politiku jedného dieťaťa; zmenu musí ešte počas svojej výročnej schôdze v marci budúceho roka formálne schváliť parlament.

Niekoľko rodičovských párov pre Reuters vyjadrilo ohľadom druhého dieťaťa ľahostajný postoj. Spoločnosť Alibaba, gigant v elektronickom obchodovaní, však uviedla, že iba deň po oznámení uvoľnenia predmetného opatrenia vzrástlo v Číne vyhľadávanie literatúry o počatí a tehotenstve o 100 percent.

"Ešte pred ratifikáciou musia všetky kraje a oblasti s plnou vážnosťou rešpektovať momentálne platné zákony o rodinnom plánovaní, dodržiavať pôrodné smernice a nekonať podľa vlastného uváženia," uviedol vo vyhlásení nemenovaný činiteľ Štátneho výboru pre národné zdravie a plánovanie rodiny.

Oprávnenie na zaopatrenie si druhého dieťaťa môže získať zhruba 90 miliónov čínskych rodín, čo má podľa daného výboru do roku 2030 zvýšiť počet obyvateľov krajiny na približne 1,45 miliardy. Čína ako najľudnatejší štát sveta mal na sklonku minulého roka 1,37 miliardy obyvateľov, píše Reuters.

Kontroverzná politika jedného dieťaťa bola v Číne uplatňovaná celé desaťročia, čo viedlo k núteným interrupciám a vraždám novorodencov. Peking svoj postoj zmiernil v roku 2013 a povolil druhé dieťa párom, kde je jeden z partnerov jedináčikom.

Podľa agentúry Sinchua však k júnu tohto roka z 11 miliónov oprávnených párov požiadalo o povolenie na rozšírenie rodiny iba 1,5 milióna párov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.