Akcionári JESS nerokujú o predaji jej akcií ani o ďalšom akcionárovi

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 3. novembra (TASR) - Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) ani jej akcionári nerokujú o predaji akcií tejto spoločnosti ani o vstupe ďalšieho partnera. Uviedla to pre TASR hovorkyňa ČEZ Barbora Půlpánová v reakcii na informáciu, že koncom októbra absolvovali zástupcovia čínskej firmy China General Nuclear Power Corporation (CGN) na Slovensku rokovania, počas ktorých sa zaujímali o slovenskú jadrovú energetiku. Akcionármi JESS sú štátny JAVYS (51 %) a česká energetická skupina ČEZ (49 %).

Spoločnosť JESS podľa Půlpánovej v súčasnosti pracuje na projektových činnostiach podľa harmonogramu schváleného akcionármi. Potvrdila zároveň, že 22. októbra sa uskutočnilo neformálne rokovanie medzi spoločnosťami JESS a CGN. "Na rokovaní čínska strana informovala JESS o projekte HPR 1000 a o postupe jeho výstavby a licencovaní," dodala Půlpánová.

Ministerstvo hospodárstva SR začiatkom minulého týždňa informovalo, že na rezortnej pôde sa 23. októbra 2015 uskutočnilo stretnutie štátneho tajomníka Miroslava Oberta so zástupcami CGN, ktorého cieľom bolo vzájomné informovanie sa o možnostiach spolupráce v oblasti jadrovej energetiky.

Obert na rokovaní okrem iného zdôraznil, že z pohľadu celého jadrovo-palivového cyklu má Slovensko dlhoročné praktické skúsenosti. Z hľadiska budúcnosti plánuje vybudovať nový jadrový zdroj v Jaslovských Bohuniciach, pri ktorom v súčasnosti prebieha proces posudzovania vplyvov tohto zariadenia na životné prostredie.

Čínski predstavitelia sa zaujímali o možnosť vstupu do tohto projektu a poukázali na to, že okrem prevádzkovaných jadrových elektrární majú v Číne pred dokončením 6 reaktorov a ďalšie jadrové zdroje sú v procese plánovania. Ich aktivity sa zameriavajú tak na výstavbu, ako aj na investície do jadrovej energetiky vo svete.

Portál energia.sk uviedol, Číňania absolvovali 22. októbra separátnu neformálnu schôdzku s vedením JESS. "Z uvedeného stretnutia nevyplynuli žiadne závery súvisiace s prípravou a výstavbou projektu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice," uviedla pre portál Ivana Giertl z JESS. Témou neformálneho stretnutia mal byť najmä pokrok vo vývoji čínskeho dizajnu reaktora HPR 1000.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.