Na snímke slvoenský brankár Jaroslav Halák sleduje puk na hokejke protihráča Leeho Stempniaka v prvej tretine zápasa NY Islanders s New Jersey Devils v utorok 3. novembra 2015 v New Yorku. Foto: TASR/AP

New York 4. novembra (TASR) - Slovenský hokejový brankár Jaroslav Halák priviedol New York Islanders v zámorskej NHL k ďalšiemu víťazstvu. V domácom súboji s New Jersey si pripísal 23 úspešných zákrokov a aj jeho zásluhou triumfovali "ostrovania" 2:1, vďaka čomu ukončili trojzápasovú sériu prehier. V deväťzápasovom programe v noci na stredu sa predstavili dokopy piati Slováci, bodovali z nich dvaja. Útočník Detroitu Tomáš Tatar prispel asistenciou k výhre Red Wings nad vlaňajším finalistom Tampou Bay 2:1, obranca Andrej Sekera sa rovnako asistenciou podieľal na domácom víťazstve Edmontonu nad Philadelphiou v pomere 4:2.

O tesnom víťazstve Islanders rozhodol dve minúty a 12 sekúnd pred koncom tretej tretiny center štvrtej formácie Casey Cizikas, ktorý sa tak tešil z druhého gólu v sezóne. "Je to veľké víťazstvo, už sme ho potrebovali. Je dôležité, že sme až do konca plnili pokyny trénerov. Som rád, že to vyšlo," uviedol Cizikas pre nhl.com. Halák vychytal tretie víťazstvo v piatom štarte a s priemerom 1,78 inkasovaného gólu na zápas je druhý v NHL za Marcom-Andrem Fleurym z Pittsburghu. Slovenský brankár držal čisté konto až do 45. minúty, keď ho v presilovke prekonal Travis Zajac. "Puk sa k nemu šťastne odrazil a trafil to dobre. Neprestali sme však hrať, na rozdiel od minulých troch zápasov sme tvrdo pracovali celých 60 minút a oplatilo sa to," povedal Halák pre newsday.com. "Ostrovanom" v treťom zápase chýbal pre chorobu kapitán John Tavares, ktorý už ráno korčuľoval, ale ešte nebol pripravený zasiahnuť do hry. Islanders nastúpili prvýkrát v špeciálnych čiernych dresoch s brooklynskou tématikou, keďže hrajú prvú sezónu v Brooklyn's Barclays Center. V rovnakých dresoch sa predstavia doma ešte 11-krát.

Hrdinom Detroitu sa stal 19-ročný nováčik Dylan Larkin, ktorý svojím štvrtým gólom v sezóne rozhodol o víťazstve 2:1 nad Tampou Bay. Larkin zlomil nerozhodný stav v 46. minúte šikovnou strelou z pravej strany. "Je to skvelý chlapec. Dokáže využiť svoju rýchlosť a šikovnosť. Navyše má veľmi nevyspytateľnú strelu, s čím budú mať brankári problémy," chválil mladíka brankár Red Wings Jimmy Howard, ktorý zaznamenal 29 úspešných zásahov. Detroit vyhral druhýkrát za sebou, doma zvíťazil po prvý raz od 13. októbra, keď zdolal takisto Lightning. Skóre duelu otvoril v úvode druhej tretiny Riley Sheahan, ktorému v strednom pásme sklepol puk Tomáš Tatar a zaznamenal piatu asistenciu v sezóne. "Blesky" vyrovnali pri hre piatich proti trom zásluhou Rusa Nikitu Kučerova. Tatar bol na ľade 14:45 minúty a zaznamenal štyri strelecké pokusy. Druhý slovenský útočník Detroitu Tomáš Jurčo šancu v zápase nedostal.

Edmonton zdolal Philadelphiu 4:2, ale prišiel o svoju mladú hviezdu Connora McDavida. Osemnásťročný center sa zranil na konci druhej tretiny a podľa espn.com si zlomil klúčnu kosť. Oilers v tretej tretine aj bez nováčika mesiaca otočili z 1:2 na 4:2 a korunovali svoj dobrý výkon. Na 2:2 vyrovnal Matt Hendricks, ktorý dorazil za chrbát Michaela Neuvirtha strelu Andreja Sekeru. Slovenský obranca zaznamenal piatu asistenciu v sezóne. O ďalších 87 sekúnd strhol vedenie na stranu Edmontonu Taylor Hall a víťazstvo poistil v záverečnej minúte do prázdnej bránky svojím druhým gólom v zápase Ryan Nugent-Hopkins. "Sme veľmi sklamaní, že sme prišli o McDavida. Na druhej strane ma potešila reakcia tímu a myslím si, že sme vyhrali zaslúžene," povedal tréner Oilers Todd McLellan. Edmonton prestrieľal "letcov" 49:22. "Bol to jeden z našich lepších zápasov. Prvá tretina bola asi vôbec najlepšia v celej sezóne," pochvaľoval si Nugent-Hopkins.

"Králi" z Los Angeles vyhrali v St. Louis 3:0. Šieste čisté konto v kariére zaznamenal švédsky náhradný brankár Jhonas Enroth, ktorý zlikvidoval 24 striel. "Skvelý pocit. Chcem odchytať čo najviac zápasov, ale máme skvelú jednotku Jonathana Quicka. Vždy keď dostanem šancu, chcem tím podržať a chytiť všetky strely," povedal Enroth pre nhl.com. Slovenský útočník Marián Gáborík zaznamenal päť streleckých pokusov, ale neskóroval už v siedmom zápase v rade. Zatiaľ jediný gól v sezóne strelil 18. októbra proti Coloradu. Kings hrali dve tretiny bez Anžeho Kopitara. Elitný slovinský útočník nedohral duel po strete s útočníkom Blues Ryanom Reavesom, ktorý ho udrel rukou do tváre. Kopitar prvú tretinu ešte dohral, ale potom sa už na ľade neobjavil. Kings oficiálne hovoria o zranení hornej časti tela, podľa espn.com je podozrenie na otras mozgu. "Po zápase som s ním hovoril a cíti sa lepšie," povedal tréner LA Darryl Sutter. Kings vyhrali ôsmy z posledných deviatich zápasov. St. Louis nepomohol ani návrat ofenzívnej opory Vladimira Tarasenka do zostavy.

Boston s kapitánom Zdenom Chárom prehral doma s Dallasom 3:5. Siedmym hetrikom v kariére prispel k víťazstvu bývalý hráč Bruins Tyler Seguin, ktorý sa s 20 bodmi delí o prvé miesto v kanadskom bodovaní súťaže so spoluhráčom Jamiem Bennom. Boston vymenil Seguina do Dallasu v júli 2013. Dvadsaťtriročný útočník bodoval v šiestom zápase za sebou a v dostal sa na hranicu 300 bodov v NHL, ako vôbec prvý hráč svojho draftového ročníka. "V tejto budove sa vyhráva ťažko, som rád, že nám to vyšlo," vyznal sa Seguin. Smutnou udalosťou duelu bolo zranenie útočníka Bostonu Chrisa Kellyho, ktorý si bez cudzieho zavinenia nešťastne spôsobil zlomeninu stehennej kosti a podľa prognóz bude chýbať 6 až 8 mesiacov. Incident sa stal len 100 sekúnd po začiatku zápasu. "Je to pre nás obrovská strata. Na ľade aj v šatni. Dúfame, že sa čím skôr zotaví," povedal útočník Bruins Brad Marchand. Chára odohral viac ako 22 minút, zaznamenal mínusový bod a dve strely. Svoje prvé góly v NHL strelili domáci Colin Miller a hosťujúci Jyrki Jokipakka.

Rangers zdolali Washington 5:2 a zaznamenali piate víťazstvo z uplynulých siedmich duelov, pričom v každom získali aspoň bod. Vďaka tomu sa usadili na čele Metropolitnej divízie s 18 bodmi. "Jazdcom" stačilo na výhru 21 striel, skórovalo päť rôznych hráčov. Svoj šiesty gól v sezóne a 481. v kariére strelil kapitán Capitals Alexander Ovečkin. Už len dva presné zásahy ho delia od toho, aby vyrovnal najlepšieho ruského strelca v NHL Sergeja Fiodorova.

V kanadskom derby vyhrala Ottawa na ľade Montrealu 2:1, keď v 34. sekunde rozhodol svojím ôsmym gólom v sezóne Kyle Turris. Canadiens hrali stále bez zranenej brankárskej jednotky Careyho Price, jeho náhradník Mike Condon zaznamenal 25 úspešných zásahov. Colorado zdolal Calgary 6:3 vďaka trom gólom v záverečných siedmich minútach tretej tretiny. Po dva zásahy zaznamenali Matt Duchene a veterán Jarome Iginla. Columbus doviedol k víťazstvu 5:2 na ľade San Jose brankár Sergej Bobrovskij, ktorý zaznamenal 41 zásahov. So "žralokov" na neho našiel recept len dvojgólový Joe Pavelski.

Výsledky NHL:

BOSTON BRUINS - DALLAS STARS 3:5 (2:1, 0:2, 1:2)

Góly: 8. C. Miller (Krug, J. Hayes), 20. Eriksson (Krug, Bergeron), 58. Eriksson (Spooner) – 6. Seguin (Spezza, Jamie Benn), 25. Seguin (Klingberg, Jamie Benn), 38. Jokipakka (Ničuškin, Jordie Benn), 42. Seguin (Spezza, Klingberg), 50. Goligoski (Janmark, Sceviour). Brankári: Rask - Lehtonen, strely na bránku: 39:19, 17.565 divákov.

NEW YORK ISLANDERS - NEW JERSEY DEVILS 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Góly: 8. Nelson (Lee, Židlický), 58. Cizikas (Martin, Strait) – 45. Zajac (Palmieri, Gelinas). Brankári: HALÁK - Schneider, strely na bránku: 34:24, 12.122 divákov.

NEW YORK RANGERS – WASHINGTON CAPITALS 5:2 (2:1, 2:1, 1:0)

Góly: 8. Lindberg (K. Hayes, Stalberg), 18. K. Hayes (Lindberg, Staal), 22. Klein (Brassard), 27. Brassard, 51. Stoll (Yandle, Klein) – 16. Ovečkin (Schmidt), 39. Johansson (Alzner, Williams). Brankári: Lundqvist - Holtby, strely na bránku: 21:34, 18.006 divákov.

MONTREAL CANADIENS - OTTAWA SENATORS 1:2 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Góly: 27. Weise (Galchenyuk, Markov) – 24. Pageau, 61. Turris (Hoffman). Brankári: Condon - Anderson, strely na bránku: 37:27, 21.288 divákov.

DETROIT RED WINGS - TAMPA BAY LIGHTNING 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 23. Sheahan (TATAR, Kindl), 46. Larkin (Abdelkader, DeKeyser) – 36. Kučerov (T. Johnson, Stamkos). Brankári: Howard - Bishop, strely na bránku: 29:30, 20.027 divákov.

ST. LOUIS BLUES - LOS ANGELES KINGS 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Góly: 36. Carter (Doughty, Ehrhoff), 56. Pearson (McNabb, Toffoli), 60. Lewis (Pearson, Carter). Brankári: Allen - Enroth, strely na bránku: 24:34, 17.529 divákov.

COLORADO AVALANCHE - CALGARY FLAMES 6:3 (1:0, 2:2, 3:1)

Góly: 20. Duchene (Landeskog, E. Johnson), 33. Iginla (Barrie, MacKinnon), 36. E. Johnson (Beauchemin, Landeskog), 54. MacKinnon (Iginla, Holden), 55. Duchene (Beauchemin, Barrie), 58. Iginla (Barrie, MacKinnon) – 25. Gaudreau (Brodie, Bennett), 39. Bennett (Colborne, Frolík), 48. Giordano (Monahan, Hudler). Brankári: Varlamov - Rämö, strely na bránku: 42:25, 14.408 divákov.

EDMONTON OILERS - PHILADELPHIA FLYERS 4:2 (1:0, 0:2, 3:0)

Góly: 20. Nugent-Hopkins (Draisaitl, Hall), 47. Hendricks (SEKERA), 48. Hall (Draisaitl, Gryba), 60. Nugent-Hopkins (Hall) – 21. Laughton (Simmonds, Read), 33. White (Gudas, Neuvirth). Brankári: Nilsson - Neuvirth, strely na bránku: 49:22, 16.839 divákov.

SAN JOSE SHARKS - COLUMBUS BLUE JACKETS 2:5 (1:1, 1:3, 0:1)

Góly: 19. Pavelski (Braun, Thornton), 32. Pavelski (Donskoi) – 7. Saad (Dubinsky, Connauton), 29. Hartnell (Johansen), 39. Jenner (Hartnell), 40. Murray (Johansen, Saad), 59. Calvert (Campbell, Murray). Brankári: Jones (41. Stalock) - Bobrovskij, strely na bránku: 43:24, 15.491 divákov.

Slováci v akcii:

Tomáš Tatar (Detroit) 14:45 0 1 1 1 4 0
Andrej Sekera (Edmonton) 19:22 0 1 1 0 0 0
Zdeno Chára (Boston) 22:34 0 0 0 -1 2 0
Marián Gáborík (Los Angeles) 14:04 0 0 0 0 5 0
Jaroslav Halák (Islanders) 60:00 1/24 95,8

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/