Slovenská pošta vydala známku Národný onkologický ústav

Poštová známka Národný onkologický ústav. Foto: postoveznamky.sk

Bratislava 5. novembra (TASR) - Slovenská pošta vydala dnes poštovú známku "Národný onkologický ústav", jej nominálna hodnota je 1,10 eura. Slávnostne ju uvedú do života na dnešnom galaprograme Umenie pre život/Art for Live, ktorý organizuje Národný onkologický ústav v spolupráci s Baletom Slovenského národného divadla. Informovala o tom dnes hovorkyňa pošty Stanislava Pondelová.

"Na poštovej známke je motív 'človeka v kruhu' inšpirovaný kresbou 'Vitruviovho človeka' od jedného z najvýznamnejších renesančných umelcov Leonarda da Vinciho, ktorý skúmal zákonitosť ľudských proporcií prostredníctvom traktátu rímskeho architekta Vitruvia," priblížila Pondelová.

Doplnila, že abstraktné pozadie poštovej známky s dominantnou modrou farebnosťou tvoria molekulárne štruktúry deliacich sa buniek a chemické vzorce cytostatík, používaných pri liečbe onkologických ochorení.

Súčasne s poštovou známkou vyšla obálka prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC a domicilom Bratislava. "Motívom prítlače FDC je koláž molekulárnych štruktúr s postavou 'človeka v kruhu'. Motívom FDC pečiatky je delenie bunky," opísala Pondelová.

Poštová známka bude slávnostne uvedená do života počas galaprogramu Umenie pre život/Art for Live, ktorý organizuje Národný onkologický ústav v spolupráci s Baletom Slovenského národného divadla. Tanečný galavečer sa uskutoční vo štvrtok 5. novembra o 19.00 v sídle Slovenského národného divadla (SND) na Pribinovej ulici v Bratislave.

"História novodobého Národného onkologického ústavu na Klenovej ulici v Bratislave začala pred 25 rokmi. Národný onkologický ústav je v súčasnosti najväčšia špecializovaná koncová nemocnica pre onkologické ochorenia, ktorá poskytuje pacientom komplexnú onkologickú starostlivosť. Ročne ju navštívia tisíce chorých z celého Slovenska," pripomenula Pondelová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.