V. Novotný: Minister Čislák neurobil za rok vo funkcii nič

Viliam Novotný, archívne foto. Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 5. novembra (TASR) – Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smer-SD) nespravil za rok svojho pôsobenia vo funkcii nič. Tvrdí to poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Šanca Viliam Novotný. Ako poukázal, kým iných ministrov opozícia odvolávala pre chyby, pri Čislákovi to bolo preto, že nič neurobil. "To je po roku v rezorte zmietanom škandálmi neospravedlniteľné," uviedol.

Pokiaľ aj minister niečo spravil, slúžilo to podľa Novotného na odpútavanie pozornosti pacientov, prekrývanie problémov či tunelovania. Čislákovi vyčíta, že kauzy v rezorte sa neprešetrili a neprijali sa ani opatrenia na to, aby sa už neopakovali. "Verejnosť od neho očakávala, že urobí poriadok," povedal. Minister má preto odísť, na čo ho aj vyzval.

Podľa opozičného poslanca pôsobí na Slovensku zdravotnícka mafia. "Sme svedkami organizovaného tunelovania zdrojov v zdravotníctve nebývalých rozmerov," vyhlásil Novotný s tým, že sa tak deje cez nominantov vládneho Smeru-SD. Rozkrádanie peňazí v sektore má fungovať cez vybrané firmy, verejné obstarávania majú mať byť len na oko a majú dopredu jasných víťazov. "Myslím si, že minister nie že nevie, ale ani nesmie nič spraviť."

Novotný pripomenul, že zdravotníctvo ako prvý v tomto roku kritizoval prezident Andrej Kiska. Ten žiadal viacero opatrení na zmeny v sektore. Ich plnenie dnes Novotný odškrtával na tabuli. Z 11 potrebných zmien sa podľa neho neudiala ani jedna. Na Slovensku tak majú naďalej chýbať napríklad jasné podmienky zazmluvňovania zo strany zdravotných poisťovní, štandardy či elektronické zdravotníctvo a v zdravotníctve môže naďalej pôsobiť mafia.

"Na predvolebnej kampani pána poslanca sa ministerstvo nebude zúčastňovať," reagovala šéfka komunikácie rezortu Zuzana Čižmáriková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.