J. ZÁBOJNÍK: Som skeptický, či sa podarí objasniť vraždu Ernesta Valka

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 5. novembra (TASR) - Motívov a verzií, s ktorými polícia pracuje, je v reálnej praxi a konkrétne v prípade vraždy renomovaného právnika Ernesta Valka určite viac. Domnieva sa bezpečnostný expert Juraj Zábojník.

"Môže ísť o objednávku vraždy vzhľadom na ťažké prípady, ktorými sa zaoberal a vývoj v niektorom z nich nešiel podľa predstáv zainteresovaných. Môže ísť o klasickú lúpež na objednávku niekoho, kto obeť veľmi dobre poznal a došlo k momentu prekvapenia páchateľa, alebo možno ani nie a vražda bola súčasťou plánu. Ale ak polícia vyselektovala verzie a pracuje už len s jednou, ako som takmer pred necelými dvoma rokmi zachytil, ide zrejme o dôkazovú núdzu. A to je už dosť dlhá doba na to, aby bola aká-taká nádej posunúť sa niekam ďalej," povedal ďalej Zábojník.

Podľa jeho slov sa "ale podarilo vyriešiť aj staršie prípady, no išlo prevažne o vraždy, keď mnohí zločinci začali spolupracovať s políciou, lebo im išlo o premárnený život niekoľkých rokov za múrmi väzenia a vyzrádzali jeden na druhého". "Obávam sa, že tento prípad má úplne iné znaky konania a komplicov zúčastnených sa na vražde nebude veľa, respektíve žiadny. Preto som trochu skeptický," zdôraznil ďalej bezpečnostný expert.

"Neviem však a nedovolím si hodnotiť konkrétne v tomto prípade činnosť výjazdovej skupiny a následne povolaných odborníkov, ak nejakí povolaní boli, ale obávam sa, že došlo k nedokonalej obhliadke miesta činu a nie je k dispozícii hodnotný materiál pre ďalšie úkony s konečným výsledkom úspešne odhaliť a usvedčiť páchateľa. Ak sa niekto správal ako slon v porceláne a nemal ani štipku fantázie, ktorá sa dá nadobudnúť len dlhoročnou praxou a záujmom na sebe v tejto oblasti pracovať, nepomôžu ani poznatky celého radu vedných odborov či teórie odrazu, teórie modelovania alebo teórie štrukturálnej analýzy, a tak ďalej," povedal okrem iného Zábojník.

V prípade vraždy renomovaného právnika Valka, ku ktorej došlo pred piatimi rokmi, nemá zatiaľ polícia také dôkazy, že by mohla obviniť konkrétneho páchateľa.

"Trestné stíhanie naďalej prebieha, vyšetrovateľ vykonal vyše 120 výsluchov svedkov a v prípade bolo vypracovaných 49 znaleckých posudkov. Momentálne nie sú zistené také skutočnosti, ktoré by odôvodňovali vzniesť obvinenie konkrétnej osobe. Predmetom vyšetrovania naďalej zostávajú viaceré verzie, no bližšie sa k jednotlivým verziám nie je možné vyjadrovať," uviedol pre TASR v súvislosti s blížiacim sa piatym výročím vraždy Valka hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka.

Valka zastrelili v jeho vile v Limbachu 8. novembra 2010. V októbri 2014 našli na dne vypustenej Kučišdorfskej priehrady údajnú jeho zbraň. Valko bol usmrtený jedným výstrelom z pištole. Strela vypálená z niekoľkých metrov ho zasiahla do srdca a pľúc. V prípade nebol dosiaľ nikto obvinený. Policajný prezident Tibor Gašpar v januári 2014 uviedol, že je viacero motívov vraždy právnika. Pripustil, že jedna z nich sa javí ako najrelevantnejšia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.