Členovia školského výboru odobrili návrh zákona o športe

Na archívnej snímke člen Smer-SD Ľubomír Petrák. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 5. novembra (TASR) – Financovanie športu má byť prehľadnejšie. To je cieľom vládneho návrhu zákona o športe, ktorý dnes odobrili členovia parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport. K zákonu však poslanci predložili niekoľko desiatok pozmeňujúcich návrhov.

S 39-bodovým pozmeňujúcim návrhom prišiel Ľubomír Petrák (Smer-SD). Navrhované zmeny sa týkajú napríklad bezdôvodného zrušenia registrácie či sponzoringu. V tejto oblasti bude musieť sponzor predložiť k zmluve o sponzorstve čestne vyhlásenie. Dokument má obsahovať vyhlásenie, že voči daňovému úradu, sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam má vysporiadané všetky záväzky. Zároveň, že voči nemu nie je vedené konkurzné konanie, a nie je v reštrukturalizácii. Ak sponzor neuvedie pravdivé údaje, môže byť sankcionovaný sumou od 300 do 30.000 eur.

Ďalšou zmenou je, že sa presnejšie ustanovuje okruh subjektov, ktoré sú oprávnené vzdelávať trénerov a inštruktorov športu. Ďalších 49 pozmeňujúcich návrhov predložil na rokovaní výboru Pavol Goga (Smer-SD).

Opozičnému poslancovi Miroslavovi Beblavému (nezaradený) sa nepozdávalo, že napriek tomu, že ide o zákon, ktorý sa pripravoval dlhodobo, je k nemu množstvo pozmeňujúcich návrhov. Podľa Petráka je však problém v tom, že na zákone pracovalo niekoľko desiatok športových zväzov, mestá a obce, ministerstvo školstva a financií. "Nie je ľahké nájsť riešenia, ktoré by vyhovovali všetkým," podotkol.

Zákon o športe má financovanie sprehľadniť a priniesť tak do športu viac peňazí. A to nielen nárazovo, ale aj dlhodobo a systémovo. Čo najviac peňazí sa má do športu prerozdeľovať automaticky, podľa vzorca. Má definovať kritériá ako napríklad masovú (členskú) základňu, športové úspechy, popularitu daného športu a ďalšie faktory.

Nové pravidlá by malo dostať aj manažovanie slovenského športu. Športovci a kluby by sa po novom mali podieľať na riadení a kontrole ich zväzov. Vzniknúť má aj nová funkcia, ktorou bude hlavný kontrolór športu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.